گروه: اخبار استان خبر: 202894 / تاریخ انتشار : 1401/2/28 ساعت : 13:30
حواشی نشست شهرداران کهگیلویه و بویراحمد:

مقدم خطاب به رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی: در حوزه تخصصی خودتان مطالب را بیان کنید/ شهابی: برگشت یک ریال از اعتبارات قابل بخشش نیست/ نیروهای مازاد شهرداری ها مشکل ساز شدند

همایش شهرداران کهگیلویه و بویراحمد در سالن دولت برگزار شد تا در این جلسه به آخرین وضعیت جذب اعتبارات و مشکلات شهرهای استان پرداخته شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این جلسه با بیان اینکه دولت اعتباراتی را به شهرداران کمک می کند و هر اعتبار مصوب ۷۰ درصد سهم دولت و ۳۰ درصد شهرداری است و ۳۰ درصد پروژه های شهری باید تامین شود ، گفت: مشاهده شد در چند سال گذشته حتی تا ۱۰۰ درصد اعتبارات به شهردارهای توسط دولت  داده شده  است.

 
شهابی با بیان اینکه شهرداری از محل منابع خودشان باید کسب درآمد کنند و به فکر عمران شهر باشند، گفت: در چند سال گذشته سهم شهرداری ها در اعتبارات عمرانی صفر می شود و سهم شهرداری ها به سهم اعتبارات هزینه ای اضافه می شود که روند مناسبی برای استان نیست، شهرداری ها باید هزینه ها جاری را کاهش دهند در این راستا نیروهای انسانی مازاد از بدو تاسیس شورای شهر تا امروز وارد شهرداری شوند و منابع زیادی صرف آنها می شود .
 
 
 
وی با بیان اینکه شهرداری ها از ورود نیروهای غیر کیفی پرهیز کنند، گفت: مشاهده می شود  وقتی  امکان اداره شهرداری با ۱۰ نیرو اداره شود اما جذب نیروهای مازاد مشکل ساز است.
 
 
شهابی به بی توجهی به مسائل فرهنگی توسط شهرداری ها استان اشاره کرد و اینکه می تواند سبب درآمدزایی برای آنها شود اشاره کرد و گفت: دستگاه های اجرایی به شهرداران بدهکار هستند در این راستا شهرداران این بدهکاری ها را اعلام کنند تا آن دسته از دستگاه های که بودجه آن دست ما بوده در موافقت نامه ها این بدهکاری ذکر شود اما قرار نیست همه بدهکاری به صورت کامل پرداخت شود بلکه باید قسط بندی شود. 
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: اگر بیان می شود بودجه نیست به معنی فقیر بودن شهرداری نیست بلکه شهرداران باید از تجربه سایر شهرداران در خصوص فضای سبز استفاده کنند اینکه چه قدر هزینه برای ورودی ها می شود به عنوان مثال شیراز با حداقل هزینه ها ورودی خود را گلکاری کرده است، اما در شرایط حاضر ورودی ها شهرهای ما مرده است ورودی سوق و دهدشت از جمله این ورودی ها است 
 
شهردار یاسوج به اظهارات شهابی واکنش نشان داد و گفت: شما در حوزه بودجه مطالب را بفرماید در غیر این صورت تا شهرداری ها در حوزه امور بودجه به جای شما اظهارات خود را بیان کنند و از وظایف خود دور شویم اما در مجموع اعلام می کنیم گلکاری ها هزینه ها زیادی دارد.
 
 
شهابی در ادامه افزود: تا پایان تیرماه باید اعتبارات جذب شود و اگر یک ریال برگشت بخورد قابل بخشش نیست و این موضوع شامل اعتبارات نقد و اسناد خزانه می شود و اگر جذب نشود اعتبارات برای استان های دیگر جذب می شود.
 
صابری شهردار پاتاوه با انتقاد از مدیر کل امور شهری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: بالای ۷۰ پرونده در خصوص زلزله در شهر پاتاوه وجود دارد اما از سهم اعتبارات ۴۵ میلیاردی زلزله حتی یک میلیارد تومان اختصاص ندادید.
 
دانشی با بیان اینکه از اعتبار ریاست جمهوری به شهرداری ها چه اندازه تخصیص پیدا کرد، گفت: شهرداری با همه خدمات ۲ میلیون دریافت می کند یعنی باید جدول کشی بشود، آسفالت شود و سیما و منظر باید مورد توجه باشد اما اعتبارات به جایی دیگر منتقل می شود.
 

در این نشست شهامت مدیرکل امور شهری استانداری گفت: خیلی از انتظارات و انتقادات از شهرداری‌ها در استان به جا نیست.

وی گفت: اول باید درآمدها را ببینند و بعد انتقاد کنند البته این نافی خدمات‌رسانی به مردم و همچنین قصور شهرداران می‌شود.
 
 
شهامت در ادامه به سالن‌های بحران در استان اشاره کرد و گفت: این سالن‌ها اکنون خود موضوعی بحرانی شده که باید فکری به حال آن کرد خوشبختانه در این دوره و با مساعدت معاون عمرانی استاندار و سازمان برنامه و بودجه ۶ سالن برای استان در مناطق مختلف تعریف شده است البته برخی شهرداری‌ها کم کاری و بی‌مهری کرده‌اند و منابع برگشت می‌خورد که اجحاف به کل استان است.
 
 
  شهردار یاسوج در این جلسه با بیان اینکه استاندار از طریق بازدید از پروژه‌های شهری یاسوج متوجه تغییر خواهند شد زیرا نشست بر صندلی کافی نیست، گفت: مشکل اصلی شهرهای ما این است که طرح تفصیل ندارند در شهر یاسوج در شرایطی که مناطق حاشیه به شهر الحاق می شوند،  اما طرح تفصیل ندارد.
 
 
مقدم گفت: از سال ۹۶ تا امروز پایه بودجه شهر ۵ برابر شده است و باید بودجه همچنان افزایش پیدا کند
 
وی با انتقاد از اینکه ۴۵ متری آیت ملک حسینی ۳۰ سال پیش مطرح شد اما در این سالیان به سرانجام رسید ، گفت: امروز بازگشایی فضای سبز و هزینه سرویس ها بهداشتی فقط ۱۵ میلیارد تومان است بنابراین نگوییم گلکاری ها هزینه ها ندارد. 
 
 
مقدم با بیان اینکه ورود به ورودی ها خلاف قانون است زیرا در محدوده شهر نیست، گفت: بر اساس دغدغه به ورودی های شهر یاسوج ورود کردیم 
 
 
وی گفت: دو برابر جمعیت شهر خدمت رسانی می شود و بالای ۳۰۰ هزار نفر خدمت داده می شود.
 
 
شهردار یاسوج به حکم ها قضایی به شهرداری یاسوج در خصوص معابری که مردم در حال نفع بردن از آن هستند اشاره کرد و گفت: گاز و برق برای اجرای ماده ۲۹ ماده نوسازی همکاری ندارد.
 
مقدم گفت: آب برق گاز مخابرات هیچ همکاری با شهرداری ندارند و زیرساخت های ما را تخریب می کنند.
 
وی افزود : ساختمان سازمان مدیریت برنامه ریزی فاقد پروانه است و می توانیم ورود کنیم.
 
مقدم به مطالبات ۷۰ میلیاردی پسماند شهرداری از دستگاه های اجرایی  اشاره کرد و گفت: مطالبات پسماند شهرداری از دستگاه های اجرایی باید پرداخت شود.
 
مقدم با سرودن شعر « کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من»، گفت: امروز شهرداری در بخش های مختلف در حال خدمت رسانی است و رسانه ها خدمات و مطالبات شهرداری را مطرح کنند.
 
ایزدیان شهردار مادوان به پروانه های دستگاه های اداری  اشاره کرد و اینکه این عوارض پرداخت نمی شود، گفت: شهردارران در بحث تشریفات ملاحظه کنند و ضروری نیست میز و خودروی آنچنانی سوار شویم و می توان این هزینه ها را در بخش دیگر داشت. 
 
 
وی با انتقاد از اینکه شهرداران قبل پروژه های تعریف شد و صرف نام و نشان کمکی برای مردم نمی کند و باید برای مردم این پروژه ها به سرانجام می رسید گفت: امروز ادامه روند پروژهای قبل مشکلی محسوب می شود.
 
تصاویر تکمیلی : 
 
---
---
---
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.