گروه: اخبار استان خبر: 203019 / تاریخ انتشار : 1401/2/31 ساعت : 11:54

نمایندگان مردم و استاندار کهگیلویه و بویراحمد دست به کار شوند/ سهم 2 درصد عمران و آبادانی از معادن کجا می رود؟

معادن یکی از مهمترین ظرفیت‌های اقتصادی و گامی مهم در جهش تولید است، تا سهم 2 درصدی عمران و آبادانی کهگیلویه و بویراحمد از این مهم حلقه مفقوده توسعه استان باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های تقریبا برخوردار معدنی کشور با سهم 2.2 درصدی از معادن است و از51 عنصر معدنی شناخته شده در کشور بالغ بر 16 عنصر در این استان وجود دارد.

 

چهارمین معدن نیترات دنیا در بخش دیشموک کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و ایران را در جمع کشورهای دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده همچنین  بزرگترین معدن فسفات کشور با 81 میلیون تن ذخیره قطعی شناسایی شده و قابل بهره‌ برداری در کوه لاردر بخش چرام از توابع این استان واقع شده  و در صورت جذب سرمایه گذاری لازم و راه اندازی آن افزون بر سه هزار فرصت شغلی به صورت غیرمستقیم ایجاد خواهد شد که همه این معادن علاوه بر سلستین، بوکسیت، سنگ گچ، خاک نسوز ، سنگ آهک، گوگرد، مواد اولیه سیمان و مواد اولیه آجر و مصالح ساختمانی از جمله معادن این استان است.

 

 

اگر چه صنعت و معادن استان این توانایی را دارند که کهگیلویه و بویراحمد را از بن بست اقتصادی و بیکاری خارج سازند اما عدم توجه به ایجاد توسعه صنعتی و زیرساخت در کنار خام فروشی باعث شده تا نه از لحاظ اقتصادی و نه از لحاظ اشتغال جایگاه خوبی در میان استان های کشور نداشته باشیم و خام فروشی میوه اصلی معادن استان باشند.

 

با وجود معادن خوب استان در سطح کشور اما متاسفانه کهگیلویه و بویراحمد از مزایای این معادن در رشد توسعه و آبادانی نتوانسته منفعتی ببرد تااین سوال پیش آید که سهم 2 درصد درامد و اختصاص آن به عمران و آبادانی مناطق کجا می رود؟.

 

گفتنی است حضرت امام خمینی (ره ) در فتوایی که به تصویب دولت وقت نیز رسید فتوا دادند: باید دو درصد از درآمد شرکت‌ها، کارخانجات تولیدی و معادن هر منطقه برای عمران و آبادانی همان منطقه صرف شود که این فرمان هم براساس این قاعده است که هرکسی غرامت بر اوست، غنیمت هم بر او باشد.

 

کهگیلویه و بویراحمد از نظر بهداشت و درمان، آموزش، اشتغال، آب و ... نیاز جدی به سرمایه دارد و بنابراین اختصاص این 2 درصد می‌تواند کمک زیادی به توسعه استان و رفاه مردم کند، آنگونه که منابع آگاه در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشته است تا کنون این مبلغ به استان اختصاص داده نشده و نیاز است نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و استاندار پیگیر تحقق این منبع ریالی باشند تا حداقل منفعتی از این قبل عاید استان شود.

 

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.