گروه: اخبار استان خبر: 203057 / تاریخ انتشار : 1401/2/31 ساعت : 21:22
در جلسه طرح سوال از شهردار سی سخت چه گذشت؛

در مقابل باج خواهی برخی مدیران ایستاده ام/اعضای شورا درخواست غیرقانونی از شهردار نداشته اند/جلسه ای نفس گیر که با حواشی همراه بود+تصاویر

طرح سوال از شهردار سی سخت با حضور اعضای شورای شهر برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس تقی زاده به عنوان رئیس شورای شهر سی سخت در این جلسه گفت: قرار نبود سوال از شهردار به صورت علنی صورت گیرد ولی ابهاماتی در فضای شهر شکل گرفت که با هماهنگی با شهردار تصمیم گرفته شد بصورت علنی این جلسه برگزار شود و هیچ غرض شخصی و حزبی و جناحی در کار نیست و هدف رضایت اللهی است.

 

 

 

وی افزود: من با شهردار سی سخت رفیق هستم و مناسبت های شخصی با هم داریم ولی قرار نیست رفاقت هایمان را دخالت دهیم در روابط کاری و حقوق خود، ما نماینده مردم هستیم و باید به مردم پاسخگو باشیم، در فضای مجازی عده ای سعی بر شلوغ کردن فضا دارند که صحیح نیست ما در برابر مردم مسئول هستیم.

 

 

وی گفت: ابهامات پیش آمده از سوی من بوده،عده ای فکر می کنن شهردار باید فساد داشته باشد یا پاکدست نباشد یا اختلاس کند تا مورد پرسش و پاسخ قرار گیرد، ولی اینگونه نیست، هیچ یک از اعضای شورای شهر توقعات شخصی از شهردار ندارد.

 

 

در تکمیل این گفته آقای تقی زاده، ناصر رهامی دیگر عضو شورای شهر گفت: شهردار را در برابر قرآن قسم می دهیم که اگر درخواست های شخصی و یا منافع شخصی عضوی از شورای شهر در میان بوده یا کسی از اعضا درخواست شخصی داشته است بدون تردید آن را مطرح کند تا ذهن مردم روشن شود و آنهایی که می گویند چون شهردار منافع شورا را تامین نکرده است مورد سوال و استیضاح قرار گرفته است.

 

 

 

کیانوش صیادی در ادامه گفت: تشکر می کنم از شورای پویا و فعال شهر سی سخت که طرح سوال از شهردار را اجرا کردند، که نشان از پویایی آن دارد، انتقاد سازنده بدون قصد و غرض باعث پیشرفت خواهد شد و از آن استقبال می کنم، عده ای به دنبال جو سازی بین شورا و شهرداری هستند، و با شیطنت لفظ "شورای شهرداری" را به کارمی برند.

 

 

وی افزود: پرسش و پاسخ از شهردار حق طبیعی شورا است ولی برخی رسانه ها از آن سو استفاده کرده اند وگر نه بارها شهرداری مورد پرسش و پاسخ قرار گرفته است و ابهامات مطرح شده است.

 

 

تقی زاده در ادامه این نشست سوالات مورد انتظار شورا از شهرداری سی سخت را مطرح کرد.

 

---

تقی زاده پرسید: آیا شهرداری نیروی متخصص ندارد و دلیل عدم تعیین تکلیف امور اداری و مالی چه بوده؟

 

 

صیادی در جواب گفت: با وجوی که برای یکی‌از افراد حکم امور مالی و اداری صادر شده ولی به دلیل مسائل پیش آمده برای او و تهدیداتی که شد مانع از ادامه کار وی در این سمت شود ولی با این وجود یکی دیگر از نیروها با حکمی در حال انجام امور اداری و مال است وگرنه هیچ کار مالی و اداری صورت نمی گرفت.

 

 

 

تقی زاده در تکمیل این سوال گفت: آیا نیروی مورد اعتمادی نداشتید که برای این سمت معرفی کنید تا این که از شخصی که تخصصی در این حوزه نداره بصورت مشترک استفاده کنید؟

 

 

شهردار در پاسخ گفت: قانون گذار این اختیار را به شهردار داده است که نیروهای خود را انتخاب کند، ولی به دلیل شرایط روحی و روانی که برای مسئول امور اداری پیشین به وجود آورده بودند و تهدید و برخوردهای فیزیکی افراد ناشناس با او در حال حاضر قادر به ادامه کار در این سمت نبود.

 

 

 

تقی زاده با تاکید بر قانون مند بودن شهردار سی سخت در سوال بعد پرسید: در بحث عوارض شهرداری چرا لایحه بودجه و عوارض در وقت مقرر ارائه نشد؟

 

 

صیادی در تایید صحبت تقی زاده گفت: من خود مسئول بودجه شورای شهر و شهرداری در سال های گذشته بودن و اشراف کامل بر قوانین و مقررات دارم، و مشکلات شهرداری را میدانستم، تفریق بودجه در سال ۹۷ تا کنون به هر دلیلی در شهرداری سی سخت انجام نشده بود پس برای ارائه بودجه و عوارضات مشکلاتی را به وجو آورده بود، با این وجود در موعد مقرر تعرفه عوارض ۱۴۰۱ را پیشنهاد دادیم ولی تاخیر آن از سوی شورای شهر و استانداری بوده که پروسه آن حدود ۲ ماه طول کشید که مشکلی به وجود نمی آورد.

 

 

 

 

در خصوص اینکه بودجه ۱۴۰۱ در تاریخ ۲۲/۱۲/۱۴۰۰ مطرح و ارسال شد پس از ۳۸ روز جواب آن را دریافت کردیم، و دلیل تاخیر آن این بود که باید بودجه ۹ ماه اول کامل مشخص باشد، باوجود اینکه حدود ۶ ماه از حضور من در شهرداری می گذرد و تفریق بودجه صورت نگرفته بود، جمع آوری میزان بدهی های شهرداری کمی طول کشید ولی این قول را می دهم که تا قبل از سال مالی جدید اسناد مالی را با همکاری نیروهای شهرداری جمع آوری و ارائه دهم.

 

 

تقی زاده به عنوان سوال بعدی پرسید؛ مردم به ما می گویند چرا عوارض با نگاه کلان شهرهایی مثل مشهد نوشته شده است و آیا شهری هم طراز با سی سخت نبود که طبق آن نوشته شود!؟ صیادی در پاسخ گفت: شهرداری به دنبال کسب درآمد و تامین اعتبار هست، ما این طرح را بومی سازی کردیم و عوارض را به موقع ارائه دادیم که دو ماه طول کشید تا به ما ابلاغ شد.

 

 

 

تقی زاده با بیان اینکه یکی از وطایف شورای شهر نظارت بر حسن عملکرد و مسائل مالی شهردار است به عنوان سوال بعدی پرسید: چرا تا کنون حسابرسی سال های گذشته شهردای صورت نگرفته است؟

 

---

 

صیادی در پاسخ گفت: یک شرکت حسابرسی باید دارای تاییدیه باشد تا بتوان با آن قرارداد ببندیم، طبق نامه شورای شهر که شرکتی را برای حسابرسی معرفی کرده بود پس از بررسی مورد تایید قرار نگرفت و حدنصاب لازم را نداشت و در نامه ای این موضوع به شورای شهر جهت معرفی شرکت دیگری مکاتبه شد ولی پاسخی دریافت نشد.

 

 

 

که تقی زاده گفت: شورا تا کنون در خصوص عدم دریافت حسابرسی اخطاریه دریافت کرده است و این دلیل نمی شود که صرفا موضوع معرفی شرکت جایگزین را به صورت کتبی مطرح کنیم! چرا که شرکت را به صورت شفاهی معرفی کردیم!

 

 

تقی زاده در سوال بعدی خود گفت: چرا تا کنون گزارش عملکردی از سوی شهردار برای شورای شهر ارسال نشده است؟

 

 

 

شهردار سی سخت پاسخ داد: شهرداری گزارش ۶ ماهه خود را ارائه داده است ولی طبق گفته رئیس شورای شهر فرمت آن مورد تایید شورا نبود! و گزارش کار دومی نیز ارایه شد، که تقی زاده گفت: این گزارش عملکرد در یک برگه کاغد معمولی در چند خط به شورای شهر ارائه شد که مورد قبول واقع نشد و به هیچ در شان شورای شهر و اذهان عمومی نبود.

 

 

تقی زاده همچنین گفت: توهین های سنگین به من و همکارانم شد که کم کاری های صورت گرفته در شهرداری به خاطر شما اعضای شورای شهر است. که من این را قبول می کنم و از مردم و کارکنان شهرداری عذرخواهی می کنم.

 

 

تقی زاده در سوال بعدی پرسید: چرا حقوق و مزایا کارکنان شهرداری و بیمه آنها پرداخت نشده است؟ 

 

 

 

صیادی در پاسخ گفت: شهرداری سی سخت یک شهرداری ورشکسته بود چرا که ۱۳ ماه حقوق عقب افتاده داشتیم، و حدود ۱۵ میلیارد بدهی داشته، در ایام حضور من تا قبل از بسته شدن حساب ما توسط شرکت گاز یعنی حدود ۶ ماه پرداخت شده است و به محض باز شدن حساب ها این امکان وجود دارد مابقی پرداخت شود، آیا ما دوست نداریم حقوق عقب افتاده نیروها را بدهیم؟ این یک بحران است و باید با همکاری هم از آن رد شویم، ما شبانه روز برای تامین حقوق عقب افتاده نیروها تلاش کردیم.

 

 

 

تقی زاده: چرا تامین اجتماعی حرف از مصادره اموال شهردای میزند و دلیل بی توجهی به مصالح شهردای چیست؟

 

 

 

صیادی: بدهی های سنوات گذشته شهرداری به سی ان جی یه حدود یک میلیارد بود که شرکت گاز حساب های شهرداری را مسدود کرد، که طی چند جلسه با شرکت گاز بازگشایی شد و مشکل آن مربوط به سنوات گذشته است، با وجود قسط بندی شدن بدهی ها و پرداخت منظم و طبق قوانین شرکت گاز حساب شهرداری بسته شد.

 

 

 

تقی زاده پرسید: در خصوصیات یک فرد انقلابی، نظم سرلوحه امور قرار دارد، اما چرا به بهانه حضور در محل کار تا پاسی از شب (که در این خصوص تقدیر می کنیم)، چرا گاها صبح زود در محل کار حاضر نمی شوید که باعث نارضایتی ارباب رجوع می شود؟ 

 

 

 

صیادی در پاسخ گفت: کمترین وقتی که برای شهرداری گذاشتم ۱۶ ساعت در روز بوده و دلیل انتخاب دو روز در هفته برا دیدار با ارباب رجوع رسیدگی به امورات مردم و شهر بوده که دو آن دو روز کامل بتوانم به صورت رو در رو ارباب رجوع را ببینم، ولی عدم حضور من در دفتر کار دلیل بر عدم انجام امور نبوده، حتما نیرویی جایگزین مشخص کردم که امورات را به غیر از صدور پروانه ها انجام دهد.

 

 

 

وی همچنین گفت: در روزهای اعتکاف که در ایان تعطیل بوده و در مسجد بودم پرونده های مردم را نیز با خود همراه داشتم که مشکلات مردم را در حد امکان حل کنم.

 

 

تقی زاده در سئوال بعدی خود گفت: چرا به هیچ کدام از کارکنان خود اعتماد ندارید آیا ناشی از عدم تخصص یا پاکدستی آنهاست؟ چرا در خصوص شهرسازی که مشکل اصلی مردم است به نیروی خود تفویض امر نمی کنید و شخصا وارد موارد سانتی متری صدور پروانه ها می شوید؟  

 

---

شهرار سی سخت در پاسخ گفت: درحال حاضر ۷ نفر از کارکنان شهرداری در جلسه حضور دارند اگر همین ۷ نفر این موضوع را تایید کنند که به آنها اعتماد ندارم این برچسب را می پذیرم، اختیارات کامل را به نیروهای خود دادم، و اعتماد کامل را دارم ولی در خصوص صدور پروانه ها حساس هستم و به خاطر دفاع از حقوق شهرداری بر روی آن تاکید می کنم.

 

 

 

تقی زاده سوال بعدی خود را در خصوص وضعیت جاده های نابسامان اینگونه مطرح کرد: چرا مناقصه ها در زمان مقرر خود برگزار نشد که خطر امکان برگشت ۴۰ میلیارد از بودجه را به همراه داشته باشد؟ تا یک ماه دیگر این بودجه برگشت می خورد! آیا مسئولان استانی با شما مشکل دارند؟. چرا در مناقصه ارائه شد اخیر لیست قیمت مشخص نشد؟ چرا مزایده پارک سربندان تا کنون برگزار نشد؟

 

 

صیادی در پاسخ گفت: معابر شهر چندین سال است که دچار مشکل شده است و مربوط به حال نیست، هزینه آسفالت بالا است و روز های اول حضور من چاله چوله های اصلی که باعث آسیب به خودروها می شد را اصلاح کردیم.

 

 

 

وی همچنین گفت: در تمام جلسات استان مناقصات شهرداری را پیگیری میکنم، که حتی بیش از بودجه مصوب بوده است، تا ۳۱ تیرماه که پایان سال مالی محسوب می شود برگشت بودجه صورت نمی گیرد، و دلیل عدم انجام آن تا کنون این بوده که باید زیرسازی مناسب صورت گیرد نه اینکه فقط یک لایه آسفالت صرفه جهت گزارش کار ریخته شود، کار باید اصولی و مهندسی شده باشد.

 

 

رئیس شورای شهر سی سخت در ادامه نشست طرح سوال از شهردار گفت: آیا متعهد می شوید در صورتی که بودجه به دلیل عدم صدور صورت وضعیت ها بودجه ای برگشت خورد خسارت آن را متقبل شوید؟

 

 

 

شهردار سی سخت در پاسخ گفت: چه کسی دوست دارد بودجه اش برگشت بخورد؟ باید اتحاد بین شورا و شهردای صورت بگیرد، اگر هر کوتاهی در حق مردم کرده باشم ضامن هستم که باید خسارت پرداخت کنم ولی باید دست به دست هم دهیم و اگر آسفالت خیابانی با تاخیر همراه بوده به دلیل انجام شبکه فاضلاب بوده است که بیت المال به هدر نرود.

 

 

تقی زاده پرسید: یکی از نشانه های مدیران موفق داشتن تعامل سازنده با مسئولان است، دلیل عدم تعامل شما با مسئولان استانی و شهرستانی چیست؟

 

 

 

صیادی گفت: تعامل با ادارات نباید با باج گیری جابجا شود، شهرداری یک نهاد غیر دولتی است،

 

برخی ادارت انتظار داشتند ماشین آلات شهرداری مجانی برای آنها کار کند، و هزینه از آنها دریافت نکنیم، که من قبول نمی کردم، ایا این می شود عدم تعامل؟ مگر نباید شهرداری درآمدی داشته باشد؟ حق و حقوق نیروهای شهرداری را چگونه باید تامین کنیم.؟ در مقابل باج خواهی برخی مدیران ایستاده ام ، نه با بی احترامی بلکه با کمال احترام، چرا که حقوق ۱۰ ماه پرسنل شهرداری که حدود ۴ میلیارد است از طریق همین موارد تامین می شود.

 

 

وی افزود: شورای شهر تا کنون هیچ گونه باج خواهی و یا سواستفاده از شهرادی نداشته ولی برخی از مسئولان انتظارات بی جا دارند و من نمی توان از حق و حقوق پرسنل بگذرم. 

 

 

 

تقی زاده تاکید کرد هیج مدیری در شهرستان دنا نداریم که تا کنون باج خواهی از شهرداری داشته باشد، شهرداری خود را سپر بلا کرد.

 

 

 

تقی زاده به عنواد سوال بعدی خود پرسید: چرا بیش از ۹۰ درصد مکاتبات رئیس شورای شهر با شهردار پاسخ داده نشده است؟

 

برخی از دوستان شما در فضای مجازی عنوان کرده اند چون توقعات و درخواست های شخصی تقی زاده رئیس شورای شهر برآورده نشده است اقدام به طرح سوال و استیضاح کرده است! اگر این گونه است شفاف سازی کنید؟

 

 

صیادی گفت: یک نفر را مسئول انجام مکاتبات بین شورای شهر و شهرداری قرار داده ام و جواب نامه های دریافتی را داده ام مگر نامه های که بخاطر یکسری معارضات محلی امکان انجام آن وجود نداشت. 

 

 

 

گفتنی است از حواشی این جلسه اعتراض ناصر رهامی عضو شورای شهر به این موضوع بود که چرا طرح استیضاح از شهردار به من نسبت داده می شود؟ چرا در فضای مجازی می گویند چون منافع شورا تامین نشده است استیضاح را راه انداخته است؟ چرا مردم اینگونه برداشت می کنند که منافعی شخصی در میان است. چه کسی سوالات جلسه را لو داده است؟

 

 

 جلسه پس از وقف های چند دقیقه ای مجدد از سر گرفته شد.

 

 

تقی زاده به عنوان سوال بعدی خود پرسید در خصوص جلسه توافقات شهرداری با مردم توضیح خواست، که مردم اکثر در این خصوص ناراضی هستند و می گویند به اجبار و از روی ناچاری توافق کرده ایم! آیا این باج گیری نیست؟

 

---

 

که صیادی شهردار سی سخت گفت: اگر معبری بخواهد بازگشایی شود باید حق و حقوق مردم پرداخت شود و باید رضایت مالک کسب شود، شهرداری هزینه ای جهت خرید بخشی از زمین مالک ندارد، به همین دلیل طی توافقی که از آن به عنوان جلسه توافقات یاد می شود مطرح و حل می شود. شهرداری در خصوص شخصی که مورد مثال شورای شهر هست به تعهدات خود عمل کرده است.

 

 

 

تقی زاده در ادامه با تاکید بر اینکه حقوق مردم در برخی موارد ضایع شده است گفت: ادامه دادن این رویه اگر موجب تضییع حق مردم شود از شورا استعفا می دهم.

 

 

 

تقی زاده سوال بعد خود را اینگونه مطرح کرد: چرا کارخانه شن و ماسه شهرداری و کشتارگاه تعطیل یا نمیه تعطیل شده است؟ 

 

 

صیادی در پاسخ گفت: سنگ شکن به دلیل نداشتن معدن از قبل تعطیل بوده و در زمان تصدی من در شهرداری نبوده است، نامه نگاری هایی جهت کارشناسی و تعیین محل صورت گرفت که وجود معارضات محلی مانع شد و با سازوکارهای دیگر در حال انجام است. همچنین شخص دیگری از سی سخت درخواست داده بود که شورای شهر مخالفت کرد.

 

 

صیادی همچنین گفت: دلیل منحل شد مناقصه های شهرداری نداشتن مصوبه شورا بوده که ساعت ۱۱ شب در فضای مجازی منتشر و ساعت ۱۰ صبح منحل شد، و منتظر مصوبه شورای شهر در این خصوص هستیم. 

 

 

تقی زاده افزود: مزایده را خلاف قانون می دانستیم نامه منحل شدن آن را زدیم، نامه شورا به منزله مصوبه نیست بلکه برای هماهنگی و اظهار نظر و موافقت شورا است، قیمت باید توسط شهردار مشخص می شد.

 

 

 

شهردار در خصوص کشتارگاه گفت: در حال حاضر کشتارگاه تعطیل نیست، مجوز مزایده باید توسط شورا صادر شود که این موضوع از موارد مورد اخلاف شهرداری و شورای شهر بوده است.

 

 

 

تقی زاده در سوال بعدی پرسید: دلیل واگذاری املاک شهرداری به اقوام درجه یک بزخی از کارکنان شهردای چیست؟

 

 

صیادی در پاسخ گفت: اگر اینگونه بوده هم در زمان تصدی من در شهرداری نبوده است ولی نامه تخلیه ملک برای این افراد ارسال شده است، قرارداد جدید این املاک که در اختیار افراد نزدیک به کارکنان شهرداری بوده را امضا نکرده ام.

 

 

که در این لحظه رهامی با اعتراض به شهردار گفت "چرا نامه زدید و برخی از این مغازه ها را از لیست مزایده خارج کردید؟ که صیادی گفت: به دلیل هماهنگی هایی که نیاز بود با شهرداران قبلی صورت گیرد و نیاز به اطلاع از آن وجود داشت این نامه زده شد که پس از مخالفت شورای شهر، شهرداری آن مغازه ها را نیز به مزایده گذاشت.

 

 

تقی زاده در سوال بعدی خود گفت: مستهلک شهدن املاک شهرداری قابل پذیرش نیست. چرا در این خصوص بی تفاوت هستید؟ 

 

 

صیادی در پاسخ گفت: حساسیت زیادی در خصوص املاک شهرداری داشته و دارم و اولین حکمی که برا نیروها زدم حکم امین اموال بوده، حتی از برخی از همکاران طلب خسارت برای اموال شهرداری کردم.

 

 

رهامی عضو شورای شهر در ادامه از شهردار پرسید چرا ممیزی املاک که از وعده های شما بوده در مدت ۸ ماهه تصدی شما صورت نگرفته است؟

 

 

صیادی در پاسخ گفت ممیزی املاک نیاز به یک میلیارد تومان هزینه دارد که پیگیر آن هستیم.

 

 

رهامی درخصوص بهسازی بلوار کمربندی سی سخت که پر از خار شده است از شهردار سی سخت توضیح خواست. که صیادی در پاسخ گفت: بلوار شهرداری از محدوده خدمات شهرداری خارج است ولی رنگ آمیزی و بهسازی آن در حال انجام است. 

 

 

رهامی سوال کرد: چرا مناقصه سیل بند و آرامستان سی سخت تا کنون انجام نگرفته است؟صیادی گفت: باتوجه به اعتبارات آرامستان اگر تخصیص آن صادر شود انجام می شود.

 

 

 

رهامی سوال کرد: چرا کمیسیون ماده ۵ تا کنون برگزار نشده است؟

 

صیادی گفت بیش از ۵۰ مورد نامه درخواست داشتیم که هر ۵۰ نفر تعیین تکلیف شد و نامه نگاری های زیادی به راه و شهرسازی که دبیر کمیسیون است زده شده است که برگزاری آن از دست ما خارج است و پیگیر برگزاری این کمیسیون هستم.

 

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:

 
---
---
---
---
---
---
 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.