گروه: اخبار استان خبر: 204738 / تاریخ انتشار : 1401/3/28 ساعت : 10:12

وعده های ادامه دار برای یک پروژه شهری در یاسوج/افتتاح کارخانه بازیافت زباله به کجا رسید؟

در شرایطی که وعده های مختلفی برای افتتاح کارخانه بازیافت زباله در سالیان گذشته تا امروز توسط مسئول داده شد اما همچنان این پروژه به بهره برداری نرسیده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس امروزه بازیافت زباله ها یکی از ضروریات مهم در شهرها محسوب می شود در این راستا حجم بالای تولید زباله و نگرانی های زیست محیطی از یک سو و افزایش تقاضا و محدودیتِ تهیه منابع اولیه از سوی دیگر، نگرانی های متعددی در عرصه تولید ایجاد کرده است حال آنکه بسیاری از این مواد دور ریختنی مجدداً قابل استفاده اند و همین مسئله، صنعت بازیافت را برای تولیدکنندگان جذاب می کند.با رشد واحدهای مختلف تولیدی، مواد زائد صنعتی نیز افزایش پیدا کردند. بخش زیادی از این زباله ها که از مواد بازیافتی تولید شده اند، قابلیت استفاده مجدد در صنایع تبدیلی را دارند. از این روی، خطوط بازیافت پسماند با تبدیل این مواد زائد به مواد خامِ دیگر کارخانه ها، به یکی از بهترین راهکارها برای حفظ محیط زیست، صرفه جویی در منابع و استفاده حداکثری از مواد اولیه و البته سودآوری بیشتر در تولید، تبدیل شده است.روزانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ تن زباله در شهر یاسوج و حومه تولید و برای دفن به سایت دوپشته دشت روم منتقل می‌شود اما ورود شرآبه زباله‌ها به محیط زیست و آب‌های زیرزمینی خطر بزرگ و جدی است که می‌طلبد کارخانه بازیافت هر چه سریعتر در استان راه‌اندازی شود.

 


در همین ارتباط کارخانه بازیافت زباله در دوپشته دشت روم در شهر یاسوج کلنگ زنی شد تا همانند دیگر مناطق کشور  با جمع آوری زباله ها، پسماندهای صنعتی و همچنین زباله های خانگی، چرخ کارخانه بازیافت زباله به حرکت درآید تا چهره شهر از زباله پاک شده و نهایتا چرخه تولید ناشی از بازیافت زباله در استان آغاز به کار کند.

 

 این کارخانه کلنگ آن در اسفندماه  سال 97 در مساحتی 20 هکتاری  به زمین زده شد و در 4 سال گذشته افتتاح و بهره برداری از آن همچنان اجرایی نشده است تا شهروندان همچنان چشم انتظار تحقق وعده ها باشند.

 

در آخرین پیگیری های برای بهره برداری نهایی از این کارخانه معاون عمرانی استاندار گفت: با تلاش‌های صورت گرفته و جذب سرمایه‌گذار راه‌اندازی خط تفکیک و بازیافت پسماند شهری، این کارخانه نیز در گام‌های آخر است و  در حال حاضر سوله و زیرساخت‌های اداری در حال تکمیل شدن است.

 

 

معاون عمرانی استاندار گفت: تمامی امکانات زیرساختی لازم شامل آب، برق، گاز و جاده آسفالت این کارخانه در مراحل نهایی اجرا است.

 

در همین رابطه پیشگیری از پراکنده شدن زباله‌ها، کاهش حجم زباله‌ها با بازیافت کردن و توجه به حفظ محیط زیست  و صرفه جویی در منابع ضرورت بهره برداری از این کارخانه را مضاعف کرده است و نباید این کارخانه همانند گذشته در پیچ و خم وعده ها گرفتار شود.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.