گروه: اخبار استان خبر: 205237 / تاریخ انتشار : 1401/4/4 ساعت : 20:47

یاسوج و گچساران بر مدار تولید/ کام مردم شیرین می شود

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در کهگیلویه و بویراحمد از راه اندازی 2 کارخانه بزرگ تولیدی در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، کارخانه قند یاسوج در سال ۱۳۴۴ در منطقه اکبر آباد یاسوج به عنوان صنعت مادر استان تاسیس شد و از آغاز فعالیتش تا کنون تلخ و شیرینی های فراوئانی را تجربه کرد.


قصه هزار و یک شب صنعت مادر کهگیلویه و بویراحمد در گیر و دار ضعف مدیریت‌، استهلاک، ورشکستگی، تعطیلی، بروکراسی‌، طمع و سودجویی و تخلفات گذشته دست به دست چرخد تا در نهایت این صنعت پیر زیر تیغ متخصصان رونق تولید و خدمت درستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) برای رونق تولید و شنیدن سوت فعالیت قرار گیرد.


اگر بخواهیم سرنوشت شوم این کارخانه را در 2 دهه اخیر پیگیری کنیم می توان گفت: درسال ۱۳۸٠ معادل ۶۳ درصد از سهام کارخانه توسط بخش خصوصی خریداری و باقی مانده نیز به اشخاص حقیقی و حقوقی رسید تا در اتفاقی تلخ ،سال ۸۳ مالک کارخانه ورشکسته شدن کارخانه را اعلام و برای 7 سال فعالیتش به کما برود.


سال ۹۱دولت به علت بدهی هایش به بانک، ۸۳ درصد از کارخانه قند یاسوج را به بانک تجارت واگذار کرد تا این بانک مجددا کارخانه را در سال 1395به قیمت سال 1348 با مزایده به بخش خصوصی واگذار کند


 این کارخانه بزرگ صنعتی و تولیدی یکی از داشته های مهم استان برای رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در استان محسوب می شد اما در سایه بی تدبیری ها  از درون نابود شد تا دستگاه قضا به دلیل شائبه های موجود در واگذاری سال 1395 رأی ابطال این واگذاری و بازگشت در حق بانک را صادر کند.


حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه (وقت) در اسفند سال ۹۹ در بازدید خود از کارخانه قند یاسوج، خواهان راه اندازی هر چه سریع‌تر این کارخانه به چرخه تولید شده بود.


در سفر محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره)  در سال 1400به استان کهیگلویه و بویراحمد  و در بازدید از کارخانه قند یاسوج این واحد تولیدی به ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان واگذار شد تا یاسوجی ها یک بار دیگر منتظر شنیدن صدای دلنواز بوق کارخانه باشند.


متاسفانه کارشکنی ها و سرقت از کارخانه سنگی جلوی پای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)  در استان شد تا مردم در روزهای ابتدایی این واگذاری امید بخش صدای بوق فعالیت کارخانه را نشنوند و امروز با گذشت بالغ بر 5 ماه خبرنگار ما پیگیر اورهال مادر صنعت کهگیلویه و بویراحمد از شایان نادری مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) شویم.


مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به سفر مخبر به استان کهگیلویه و بویراحمد در اسفند 1399 وضعیت شرکت فراورده های غذایی و قند یاسوج از لحاظ فنی، حقوقی و مالی مورد بررسی کارشناسان قرار گرفت تا از طریق ستاد فرمان امام برای راه اندازی مجدد این واحد صنعتی اقدام شود گفت: 51 درصد سهام کارخانه در دی ماه 1400 به این ستاد واگذار شد تا اورهال کارخانه در دستور کار فوری ستاد قرار بگیرد.


شایان نادری با اشاره به انتخاب ترکیب هیات مدیره  و مدیر عامل شرکت افزود: برنامه تعمیر، تعویض و خریداری قطعات در کمترین زمان ممکن وارد مدار اجرایی شد تا از مخروبه کارخانه قند خارج شویم و آماده راه اندازی مجدد شویم.


وی به هم افزایی دستگاه های اجرایی برای راه اندازی مجدد این کارخانه که نماد صنعت مادر کهگیلویه و بویراحمد است تاکید کرد و ابراز داشت : اگر اتحاد و هم افزایی بین دستگاه ها نباشد بدون شک کار به سختی پیش می رود و زمان بر شدن کارها می تواند توسعه استان را به عقب بیندازد.


مدیر کل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)  از کشت چغندر قند برای رونق تولید در استان خبر داد و اظهار داشت: با راه اندازی کارخانه بالغ بر یکصد نفر اشتغال مستقیم خواهیم داشت.


نادری ابراز داشت: برای استخدام در کارخانه اولویت با نیروهای بومی های استان می باشد و از تجارب خوب نیروهای قبلی کارخانه هم استفاده خواهد شد.


وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در رابطه با وضعیت 120 خانه مسکونی این کارخانه اظهار داشت: بانک تجارت باید این منازل را که جزیی از اموال شرکت فراورده های غذایی محسوب میشود را طبق تعهدی که وجود دارد تحویل دهد که این موضوع تاکنون انجام نشده است و منتظریم هر چه زودتر انجام بشود.


مدیر کل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)در خبری مسرت بخش از راه اندازی و تولید در 2 کارخانه قند و گیاهان داروئی گچساران خبر داد و گفت: کارخانه قند یاسوج تا پایان سال اولین شکر زرد را تولید و کام مردم را شیرین می کند.


او می گوید: کارخانه گیاهان دارویی در زمینی به مساحت ۶هزار متر مربع با زیر بنای4هزارو ۵۰۰متر مربع با بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی در دست ساخت و و تا نیمه دوم 1401 راه اندازی می شود.


نادری اشتغال مستقیم این کارخانه را 50 نفر ابراز کرد و گفت: تا کنون بالغ بر 100 میلیارد تومان عنوان کرد.


انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.