گروه: اخبار استان خبر: 205436 / تاریخ انتشار : 1401/4/7 ساعت : 12:38

واگذاری زمین برای قبرستان های جزیره ای در بویراحمد ممنوع شد/تشکر از دستگاه قضایی استان در مبارزه با زمین خواری

فرماندار بویراحمد از بالغ بر 2هزار ساخت و ساز غیر مجاز و خارج از حریم در شهر یاسوج و حومه خبر داد و گفت: واگذاری زمین برای قبرستان های جزیره ای در این شهرستان ممنوع است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس اولین جلسه مبارزه با زمین خواری در فرمانداری بویراحمد با حضور فرماندار،معاون پیشگیری از جرم  دادگستری  ،شهرداری و کلیه دستگاه های مرتبط با زمین تشکیل شد .


این جلسه ۴ساعته  با ۴دستور کار مهم (تعیین تکلیف ساخت و سازهای غیر مجاز و خارج از حریم ،بررسی مصادیق زمین خواری در شهر یاسوج و حومه ، بررسی وضعیت تعاونی های مسکن ادارات و مسئله قبرستان ها)در فرمانداری بویراحمد به صورت کاملا چالشی برگزار گردید .


جهاد کشاورزی ، شهرداری یاسوج ،اداره ثبت،نماینده حوزه پیشگیری دادگستری ،محیط زیست ،منابع طبیعی ،امور آب منطقه ای از جمله دستگاه هایی بودند که به بیان برخی از مشکلات پرداختند و مواردی را مطرح کردند.


تعاونی های مسکن ادارات ،افراد ذی نفوذ،برخی سازمان های دولتی و نیمه دولتی،در کنار عدم نظارت همگانی و عدم اهتمام به پیشگیری، در عین عدم‌هماهنگی بین دستگاه های متولی زمین و ادارات خدمات رسان و... مهم ترین مسائل موثر در زمین خواری های اخیر بیان شد و مورد بحث قرار گرفتند .


فرماندار بویراحمد نیز در ابتدای این جلسه با تبریک هفته قوه قضائیه و گرامی داشت شهدای ۷تیر از اقدامات قوه قضائیه در مبارزه با زمین خواری تشکر کردند و افزودند : سهل انگاری در ایجاد وضعیت موجود و حجم بالای زمین خواری توسط دستگاه های متولی مشهود هست و من بعد هرگونه قصور و کوتاهی  مستقیما متوجه متولیان هست نه مردم .


مهدوی در این خصوص با اشاره به وضعیت بوجود آمده که بالغ بر دو هزار ساخت و ساز غیر قانونی در شهر یاسوج و حومه انجام شده است ؛گفت من بعد جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و امور آب حق ندارند اجازه دهند ساخت و سازی از ابتدا انجام شود و اگر کسی می خواست به قانون تمکین نکند از همان اول وارد مرحله برخورد قانونی با هماهنگی دستگاه قضایی شوند ،چرا که در مرحله بعد که ساخت و ساز انجام گرفت برخورد های قانونی سخت تر و پیچیده تر می شود.


فرماندار بویراحمد با اشاره به مصداق هایی از زمین خواری ها در حوزه های گردشگری ،دامپروری ،کشاورزی اعم از گیاهان دارویی ،گل خانه ها ،طرح های طوبی و ... بیان کردند که جای تاسف بیشتر آنجاست که بخشی از تسهیلات اشتغالزایی با حجم بالا هم به این زمین خواری ها کمک می شود و تعلق می گیرند .


فرماندار بویراحمد اعلام کرد برای جلوگیری از  زمین خواری هایی در طرح های تسهیلاتی و اشتغالزایی،ادارات متولی  اعم از صادر کننده مجوز ،واگذار کننده زمین و ارائه دهنده ی تسهیلات همه مقصر هستند ،چرا که هیچکدام نظارت میدانی برای اجرای استاندارد طرح ها  ندارند و لذا طرح ها در نهایت به یک زمین خواری گسترده منجر می شود.


مهدوی در بخش دیگری به وضعیت قبرستان ها اشاره کرد و گفت متاسفانه زمین خواری مرده پدیده نوظهوری است که با اشغال زمین برای قبرستان در حال انجام هست و منابع طبیعی و شهرداری یاسوج باید به ساماندهی در این خصوص اقدام نمایند و هرگونه واگذاری زمین برای قبرستان های جزیره ای بدون هماهنگی معاون پیشگیری دادگستری ممنوع هست .


در این نشست اداره امور آب و جهاد کشاورزی و منابع طبیعی ملزم شدند من بعد گشت های مراقبت و حفاظت خود را تشدید و مستمر گزارش نمایند .
 

 

انتهای پیام

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.