گروه: اخبار استان خبر: 205750 / تاریخ انتشار : 1401/4/13 ساعت : 12:20

تاکید رئیس کمیسون کشاورزی برای نجات بلوط های زاگرس/ ضرورت راه اندازی 4 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در کهگیلویه و بویراحمد

رئیس کمیسون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس بر همکاری بیش از پیش مجلس و دولت برای تامین خواسته ای استان در عزم ملی برای نجات بلوط های زاگرس تاکید کرد

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ارزه با آفات بلوط و ریزگردها ، اسلام جاودان خرد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان  را  راهی پایتخت ایران اسلامی کرد تا رایزنی های فشرده ای را با مسئولین کشوری داشته باشد .


 جاودان خرد با حضور در کمیسون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس با دکتر عسکری رئیس این کمیسون و اعضاء  دیدار  و رایزنی های فشرده ای داشت.

 

 اسلام جاودان خرد تامین اعتبار لازم برای مبارزه با آفات بلوط در استان را از نیازهای اورژانسی کهگیلویه وبویراحمد دانست و گفت : خشک سالی های متوالی چند ساله اخیر که به تبع از آن بیماری هایی نظیر چوب سوسک خوار بلوط و بیماری زغالی را به همراه داشته است   کمر بلوط های کهگیلویه وبویراحمد را خمیده و بدتر از آن بخش اعظمی از این بلوط ها در فصل بهار به آفاتی نظیر جوانه خوار و برگ خوار مبتلا شده اند که  مقابله با این آفت با این حجم از گستردگی از توان استان خارج و  همت مسئولان کشوری را می طلبد.


مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گفت : مطابق با استاندارد جهانی  استان با کمبود شدید محیط بان و قرق بان مواجهه است .

 

دولت اخیرا" بصورت محدود و قطره چکانی نیروهای جدیدی را طی آزمون بکار گرفته و می گیرد،  اما این تعداد کم باز هم جوابگوی استان با توپوگرافی عمدتا" کوهستانی نیست و  در هنگام بحران هایی نظیر آتش سوزی،  بشدت این کمبودها هویدا می شود. لذا تامین اعتبار لازم برای پشتیبانی و تامین نیروهای فصلی مردمی  و همچنین تامین تجهیزات به روز اطفاء حریق برای مقابله با آتتش سوزی جنگل ها ضروری است .


جاودان خرد در بخش دیگری از صحبت های خود استان کهگیلویه وبویراحمد مخصوصا" دو شهرستان بهمئی و دهدشت را دروازه ورود گرد و خاک به استان دانست و گفت : آسمان کهگیلویه وبویراحمد در اغلب ایام متاثر از ریزگردهای فرا استانی و گاها فرا منطقه ای است، از طرفی مردم توقع و انتظار دارند که محیط زیست استان شاخص های آلودگی هوا را به مردم اطلاع رسانی نمایند، اما متاسفانه استان فاقد ایستگاه سنجش آلودگی هوا بوده و لذا  تامین اعتبار برای راه اندازی 4 ایستگاه سنجش در شهرستانهای حساس استان ضرور است .


کفتنی است : تامین تجهیزات آزمایشگاهی برای استان ،خرید خودروی مجهز به وسایل آزمایشگاهی ،تامین نیروی انسانی ،تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی به پیمانی و رسمی ،ساخت و تجهیز موزه تاریخ طبیعی استان ،راه اندازی رشته تخصصی محیط زیست و منابع طبیعی در دانشگاه های استان ،راه اندازی ادارات محیط زیست در شهرستان های تازه تاسیس شده ،الزام شرکت های نفت و گاز در حفاظت از محیط زیست شهرستان ها  از دیگر محورهای این کفتگوها بود .

 

 رئیس کمیسون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس بر همکاری بیش از پیش مجلس و دولت برای تامین خواسته ای استان در عزم ملی برای نجات بلوط های زاگرس تاکید کرد و گفت : طی هفته جاری مکاتبات لازم در این خصوص را با دولت انجام و اقدامات لازم و اورژانسی را در دستور کار قرار خواهیم داد .

 

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.