گروه: اخبار استان خبر: 205767 / تاریخ انتشار : 1401/4/13 ساعت : 17:29
در جلسه شورای مهارت کهگیلویه و بویراحمد مطرح شد:

موازی کاری و عدم اعتبارات چالش مهارت آفرینی/معاون اقتصادی استاندار: نگاه حمایتی فنی و حرفه ای به کهگیلویه و بویراحمد متفاوت از تهران باشد+تصاویر

اولین جلسه شورای مهارت کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر مهارت آفرینی و آموزش برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس اولین نشست شورای مهارت استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور  شاه پسند معاون آموزش فنی و حرفه ای کشور، طاهری مدیر کل نظارت، بهسازی هدایت شغلی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و با ریاست معاون اقتصادی استاندار و جمعی از مسئولان و مدیران استان  برگزار شد.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان گفت: سازمان فنی و حرفه ای به تدوین آموزش های فنی و حرفه ای متناسب با استانداردها تاکید دارد.
 
 
 
هدایت با بیان اینکه این سازمان دارای چشم اندازی است که باید در سال ۱۴۰۱ دنبال شو، گفت: سازمان باید منسجم، علمی در حوزه آموزش و پژوهش متناسب با تنوع مهارت ها و استانداردها باشد و با توجه به رتبه های برتر و ارتباط موثر با موسسه های پژوهشی گام بردارد.
 
 
وی افزود: دو بخش دولتی و خصوصی با ۸۰ مرکز فعال و مجموعه آموزشگاه های فعال فعالیت دارد.
 
 
این مسئول گفت: برنامه های مختلف مهارتی  در شهر و روستا دنبال می‌شود و ارائه آنها بر اساس نیازهای آموزشی و مهارتی است که ۲۱۷ شاخه و شغل در بخش های مختلف آموزش داده می شود.
 
 

هدایت گفت: افزایش ۵۰ درصدی آموزش مهارت ها نسبت به سال های گذشته، توسعه مهارت ها فنی ، ایجاد دپارتمان های آموزشی ، ایجاد مراکز کارگاهی، توسعه آموزش در محیط کار، توسعه مهارت ها در دانشگاه ها، آموزش و تایید صلاحیت صنعت ساختمان از جمله برنامه ها است.

 

وی افزود: توسعه مشارکت ها را با همکاری خیرین مهارت، بنیاد برکت، بنیاد علوی، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) است.
 
 
هدایت تاکید کرد: عدم وجود اعتبار، موازی کاری ادارات از چالش ها مهارت آفرینی است.
 
 
در ادامه جلسه مدیر کل نظارت ، بهسازی فنی و حرفه ای کشور گفت: آموزش کارجویان و آموزش شاغلین از طریق ۶۴۶ مرکز آموزشی با ۱۱ هزار آموزشگاه ، مهارت ها دنبال می شود.
 
 
طاهری پور گفت: نیاز سنجی، آموزش ، مهارت آفرینی و اعطای گواهینامه با کد بین المللی از روندهای آموزشی است.
 
 
وی افزود : طرح مهارت اموزی در محیط کار واقعی،  همان فضای استاد شاگردی است که دغدغه های کارفرما را برای جذب کارآموز برطرف می کند.
 
 
این مسئول گفت: این طرح در سال ۹۶ تصویب و ابلاغ شد که در سال ۹۸ بازنگری شد و در سال جاری بعد از گذشته سه سال مجدد بازنگری شد و نسخه جدید آن ابلاغ شد، این طرح شرایط احراز شغل و دانش و مهارت آن را در یک بنگاه اقتصادی یا خدماتی دنبال می کند.
 
 
 
وی افزود: مهارت آموزی در محیط کار واقعی دارای ویژگی هایی همچون ارایه آموزش های یک ماهه تا ۱۸ ماهه، مستثنی شدن مهارت آموزان از شمول قانون کار، و قوانین تامین اجتماعی، عدم پرداخت دستمزد به کارآموزان از سوی واحد پذیرنده و دیگر موضوعات  است.
 
مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه جلسه گفت: این اداره کل  دستور العمل مهارت آفرینی در محیط کار را دنبال می کند اما باید نسخه  بومی سازی از طریق مرکز آموزش و مهارت فنی و حرفه ای کشور در قالب علمی و کاربردی به دستگاه ها ابلاغ شود، در این راستا تنوع دستگاه های مختلف وجود دارد و باید تاثیر آموزش و مهارت  در فضای استان دیده شود.
 
 
حمید رضا واعظی زاده گفت: وقتی آموزش ها متناسب با خلق اثر باشد می توان ادعا داشت این آموزش ها اثر مثبت داشته است.
 
 
وی به حوزه نفت و صنایع پایین دستی نفت و پالایشگاه ها اشاره کرد و اینکه  با وجود همه ظرفیت ها اما نوقصات آموزشی وجود دارد، گفت: با تحقق آموزش ها در این بخش ها می توان در فضای تولید و کار استان اثرات مثبت مشاهده کرد  به عنوان مثال توجه به افزایش  مهارت ها برای نیروی بومی باید مورد توجه قرار گیرد زیر فقدان آن پاشنه آشیل مهارت در بین نیروهای بومی استان است.
 
 
معاون آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: ایجاد مهارت و ترمیم مهارت دو هدف سازمان است در حوزه مهارت ۲۰ گروه جدید اضافه شده است.
 
 
شاه پسند با بیان اینکه دوره های آموزشی نیروهای مسلح سبب ایجاد مهارت و ایجاد شغل برای سربازان می شود گفت: بعد از مهارت آفرینی شاهد ایجاد شغل خواهیم بود.
 
 
این مسئول با بیان اینکه کسانی که سابقه  دارند نباید از جامعه طرد شوند بلکه باید با آموزش ها و‌مهارت ها به جامعه بازگردند، گفت: زنان بی سرپرست ، خانواده های زندانیان و افراد زندانی از جمله کسانی هستند که می توانند آموزش مهارت را فرا گرفته و شغل ایجاد کنند، از طرفی در قالب مشاغل جدید با قراردی زیر ۱۰ میلیون تومان می توان شغل ایجاد کرد‌.
 
 
 
 
وی به کارگروه توسعه اموزش های فنی و حرفه ای اشاره کرد و گفت: با وجود آموزش ها می توان رقابت در بین بنگاه‌های صنعتی برای مهارت آموزان شکل داد.
 
 
شاه پسند گفت: با آمدن بخش خصوصی  تجهیزات، امکانات  و همچنین فراهم کردن شرایط آموزش می تواند گسترش پیدا کند.
 
 
این مسئول در ادامه بیان کرد: طرح کهاد طرحی است که افراد فارغ التحصیل می توانند متناسب با رشته آنها آموزش های مهارتی داشته باشند.
 
 
مدیر کل کمیته امداد کهگیلویه و بویراحمد در ادامه عنوان کرد : توانمندسازی یکی از برنامه های کمیته امداد در سال اخیر بر مبنای آموزش های فرهنگی و زمینه ای و فنی و حرفه ای در زمینه فروش و چرخه اشتغال است.
 
 
وی افزود: رویکرد این است که اموزش ها منجر به شغل شود در این راستان تفاهم‌نامه های مختلفی با فنی و حرفه ای، جهاد دانشگاهی ، بسیج سازندگی و جهاد کشاورزی امضاء شده است. 
 
 
قباد مبشری گفت: جامعه هدف کمیته امداد وسیع است و باید این نهاد حمایت شود از طرفی  مهارت آفرینی با ۶ هزار و ۵۰۰ نفر در سال گذشته دنبال شد.
 
 
وی افزود: برنامه برای آموزش ۸ هزار و ۵۰۰ مددجو در سال ۱۴۰۱ وجود دارد که بیش از ۳۳۰ مورد آموزش شروع شده است که کل هزینه در این سال ۴ میلیارد و صد میلیون تومان از طریق بستن تفاهم نامه خواهد بود. 
 
 
معاون اقتصادی استاندار با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد به دلیل منابع ثروت مندترین استان کشور است اما توانمندی ها به فعلیت نرسیده است، گفت: عامل انسانی سبب مشکلات مختلفی و عدم به فعلیت نرسیدن ظرفیت های استان شده است که نتیجه آن بیکاری و مشکلات اقتصادی بوده است بنابراین آموزش مهارت می تواند جبران کننده این ضعف ها باشد.
 
 
 
 
عسکری با بیان اینکه با همفکری می توان سبب حل مشکلات و تراز بالا در پایان سال در حوزه مهارت افرینی و نتیجه مثبت آن خواهیم بود ،گفت: دانشگاه یاسوج با ۹ مرکز و همچنین دانشگاه آزاد ظرفیت های خوبی برای مهارت آفرینی دارند.
 
 
وی افزود: ۱۹ هزار میلیارد تومان برای پتروشی ایتیلن صرف شده است که ۵۰۰ نفر اشتغال داشته است در کنار این موضوع با هر ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان و آموزش مهارت ها می توان  شغل ایجاد کرد. 
 
عسکری گفت: با وجود  منابع محدود اعتباری باید به سمت آموزش های فنی و حرفه ای و مهارت آفرینی حرکت کنیم. 
 
 
این مسئول در ادامه گفت: لازم است این جلسات هر ۴ ماه یکبار برگزار شود تا نتایج اقدامات و فعالیت ها گزارش شود.
 
 
وی افزود : حوزه گردشگری و مسافری باید در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای گنجانده شود.
 
 
 
معاون اقتصادی استاندار ادامه داد : نگاه‌های حمایتی فنی و حرفه ای کشور به کهگیلویه و بویراحمد باید متفاوت تر از تهران، اصفهان و دیگر استان ها باشد زیرا استان تهران دارای بودجه ۵۷ درصدی از اعتبارات فنی و حرفه ای است در حالی کهگیلویه و بویراحمد کمتر از یک  درصد از بودجه فنی و حرفه ای برخوردار است.
 
 
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه در سال گذشته بالغ بر ۳۵۰ نفر از طریق تفاهنمه با فنی و حرفه ای موضوع آموزش آنها دنبال شد و بیشتر از ۱۵۰ نفر بهبود یافته به بانک ها برای دریافت تسهیلات معرفی شدند، خبر داد.
 
 
 
رضایی گفت: باید انعطاف پذیری بیشتری در آموزش و مهارت دنبال شود و به صورت سریع این مهارت ها را در دسترس مخاطب قرار داد در این راستا در مراکز درمانی ترک اعتیاد این موضوع باید مد نظر باشد از طرفی به دلیل ضعف بنیان ملی نیازمند حمایت مالی در تجهیزات هستیم.
 
گفتنی است در این جلسه از مجوز مهارت آفرینی در محیط کار واقعی رونمایی شد.
 
 
تصاویر تکمیلی در زیر آمده است: 
 
 
 
 
 
 
 
-
 
-
 
 
 
 
 
انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.