گروه: اخبار استان خبر: 210694 / تاریخ انتشار : 1401/7/12 ساعت : 13:23

آینده مبهم و سرگردان لیموکاران لیرکک کهگیلویه/وقتی کام باغداران از محصولاتشان شیرین نمی شود+عکس

برداشت لیمو ترش از سطح باغات شهرستان کهگیلویه این روزها به اوج خود رسیده و برخی مشکلات از جمله نبود بازار فروش، جاده دسترسی، قیمت پایین موجب گلایه باغداران کهگیلویه شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس رودخانه پرآب مارون، جن  و سدهای کوثر و مارون در اطراف دشت های پهناور شهرستان کهگیلویه قرار دارند اما نبود کشت آبی ، فقر و محرومیت مردم این خطه را در کنار زمین های حاصلخیز را مضاعف کرده است.

 

از ۷۰ هزار هکتار زمین های زراعی شهرستان کهگیلویه کمتر از یک دهم آن آبی است و در سایر اراضی کشت دیم همراه با هزینه های گزاف و درآمد حداقلی انجام می شود.

 

مردم شهرستان کهگیلویه حرفه غالب آنها کشاورزی به بصورت سنتی و فصلی است.

در سال زاغی گذشته یک هزار و ۴۰۰ هکتار زمین های شهرستان زیر کشت  مرکبات رفته  که از این تعداد تنها ۴۰۰ هکتار به  لیمو ترش اختصاص یافته است با این وجود تولید این محصول برای کشاورزان به صرفه نیست و اگر حمایت های لازم از آنها صورت نگیرد این جایگاه مهم نیز ازدست خواهد رفت.

 

---

دیماز یکی از کشاورزانی است که با کمک برادران  زمین هایشان را به کشت لیمو ترش اختصاص دادند که علاوه بر درامد برای خود به اشتغال و نان اوری چند خانوار هم در روستای لیرکک، بخش دشمن زیاری شهرستان کهگیلویه کمک می کند.

 

وی در خصوص مشکلات کشت مرکبات بخش لیمو ترش در این منطقه در گفتگو با خبرنگار صبح زاگرس گفت: هر محصولی تولید شود در وحله اول باید بازار هدف داشته باشد، اما لیموترش از این قاعده مستثنی بوده و  بدون بازار هدف تولید می شود. 

 

دیماز افزود: علیرغم افزایش هزینه ها شاهد افزایش قیمت این محصول به نحوی که عاید باغدار شود، نیستیم و لیمو ترس در باغ به کیلویی ۷ تا ۸ هزار تومان بفروش می رسد که به واسطه دلالان خریداری شده و در بازار به دو تا سه برابر قیمت عرضه می شود.

---

وی تصریح کرد: کشاورز وقتی می بینند محصول انها با این همه زحمت آنقدر ارزان است که هزینه تولید را تامین نمی کند، و  دولت و‌مسئولان هم به بازار و نحوه عرضه آن نمی اندیشد انگیزه خود را برای کار از دست خواهند داد.

 

این باغدار کهگیلویه ای با اشاره به اینکه از اول شهریورماه کار برداشت محصول اغاز و تا نیمه دوم مهرماه ادامه دارد خاطر نشان کرد: متاسفانه مسیر تردد برای انتقال محصول به شهر و حتی استان های همجوار به سختی انجام می شود و باید از رودخانه «جن» و راه ها ارتباطی غیر امن عبور کرد و به وسیله حیوانات چهارپا یا تراکتور محصول  را جابجا کرد.

 

دیماز ادامه داد: اگر سیاست ها، برنامه ریزی ها، تصمیم سازی ها بر اساس روند فعلی همچنان ادامه  داشته باشد، دیری نخواهد پایید که اقتصاد مردمان این دیار به اضمحلال خواهد رسید و باید شاهد واردات انبوه لیموهای وارداتی باشیم و به مصرف‌ کننده تبدیل خواهیم شد.

 

وی با تاکید بر اینکه هر منطقه از نظر آب و خاک، پتانسیل کشت یک محصول را دارد و در این منطقه از شهرستان کهگیلویه لیموترش به خاطر وجود شرایط ویژه ای که دارد مناسب است ابراز داشت:  از مسئولان استانی و شهرستانی انتظار داریم برای مردم این منطقه که کارشان کشاورزی است استین همت را بالا زده و راه ارتباطی روستای لیرکک را ترمیم و بهسازی کنند تا باغداران با فراغ بال و و اسوده خاطر دنبال کشت زرع و باغداری خود باشند.

 

---

دهیار روستای لیرکک دشمن زیاری  هم با اشاره به اینکه این روستا سه شهید تقدیم انقلاب کرده است گفت: با وجود رونق کشاورزی، وجود باغات مرکبات و شالیزارهای برنج و توریستی بودن این روستا اما هنوز جاده دسترسی روستا حتی جوابگوی ترافیک محلی نیست و با وجود گذشت بیست سال از اجرای طرح هادی روستا از معابر مناسب برخوردار نیست و انتظار داریم مسئولان برای این موضوع فکر اساسی کنند.

 

وی افزود:دسترسی نداشتن  کشاوزان به بازار مناسب و نداشتن شرکت های تعاونی برای خرید محصولات در شهرستان موجب شده گرایش به دلال ها برای فروش محصولات بیشتر شود و از سوی دیگر از آنجایی که بیشتر کشاورزان امکان حمل بار به بازار را ندارند، به ناچار مجبور هستند محصول خود را با قیمت پایین تر به دلال ها بفروشند.

 

---

با این تفاسیر؛ کهگیلویه اشتغال و اقتصاد آن وابسته به کشاورزی است و برداشت محصول لیموترش آن از اوایل شهریور در این شهرستان آغاز شده و تا بعد از نیمه دوم مهرماه ادامه دارد. 

با توجه به سطح زیر کشت لیموترش در کهگیلویه بیش از ۸ هزار تن محصول در شهرستان برداشت و به بازار مصرف عرضه خواهد شد.

حال باید منتظر ماند و دید چه سرنوشتی برای باغداران کهگیلویه ای و البته دهستان دشمن زیاری در مسیر برداشت لیموترش و فروش آن برایشان رقم خواهد خورد؟! ایا مسئولان فکری برای جاده نامناسب دسترسی، تشکیل اتحادیه های باغداران، خرید تضمینی محصولات و ... خواهند کرد یا کام کشاورزان همچنان از ترشی لیمو، شیرین نخواهدشد!!

 

---
-----
---
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.