گروه: اخبار استان خبر: 211481 / تاریخ انتشار : 1401/8/5 ساعت : 01:11
در گفتگو با صبح زاگرس عنوان شد

پیش بینی برداشت ۶ هزارتن شلتوک در مزارع برنج کهگیلویه

نریمانی گفت: پیش بینی می شود در هر هکتار بین ۵ تا ۸ تن شلتوک از ارقام کم محصولی مانند چمپا و گرده محلی برداشت شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس فرآورده‌هاى کشاورزى اعم از محصولات زراعى و دامى که اصطلاحاً به آنها تولیدات کشاورزى اطلاق مى‌شود، در بدو امر به‌خاطر تأمین اساسى‌ترین کالاهاى مورد نیاز بشر یعنى مواد غذائى حائز اهمیت است. 

 

در کشور ما نیز تولید محصولات کشاورزى و همچنین مسئله جمعیت به ‌ویژه در سال‌هاى اخیر مورد توجه قرار گرفته است این روزها برداشت برنج در شهرستان های گرمسیری استان کهگیلویه و بویر احمد آغاز شده و کشاورزان زیادی در این راستا اقدام به برداشت دسترنج خود می کنند.

 

در همین خصوص رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه با اشاره به سطح زیر کشت برنج در این شهرستان گفت: از اوایل تیرماه کار نشاء برنج در۸۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان آغاز  و تا اواسط مرداد ماه کار کشت به پایان رسید.

 

حکمت الله نریمانی افزود: همجواری زمین ها زیر کشت برنج  در کنار رودخانه مارون، جن و ... و همچنین خاک خوب موغوب موجب شد که ارقام پرمحصولی مانند فجر، طارم، شمیم، چمپای محلی پا کوتا در این شهرستان کشت  شود.

 

وی با بیان اینکه ارقام کم محصولی مانند چمپا و گرده محلی نیز در کهگیلویه کشت می شود تصریح کرد: که پیش بینی می شود در هر هکتار بین ۵ تا ۸ تن شلتوک از این ارقام کم محصول برداشت شود.

 

 

وی به شرایط مناسب آب و هوایی در فصل کشت  اشاره کرد و ابراز داشت : استفاده از بذر مناسب ، برگزاری کارگاه  و کلاس های ترویجی برای کشاورزان، حضور کارشناسان کشاورزی در مزارع  که از سیاست های اصلی سازمان جهاد کشاورزی بوده سبب شد  امسال شاهد برداشت خوبی باشیم.

 

 

نریمانی در پایان عمده پراکنش کشت این محصول را منطقه دشمن زیاری، چاروسا و ...  از توابع این شهرستان ذکر کرد و ادامه داد: کار برداشت برنج  از نیمه دوم مهرماه در شهرستان آغاز و تا اواسط آبان ماه ادامه دارد و  برنج تولیدی در این شهرستان علاوه بر مصرف کشاورزان، در شهرستان‌ها و استان‌های همجوار نیز به فروش می رسد.

 

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.