گروه: اخبار استان خبر: 212190 / تاریخ انتشار : 1401/8/27 ساعت : 10:45
درخشان در گفتگو با صبح زاگرس مطرح کرد:

مردمی سازی فعالیت های فرهنگی، هنری در کهگیلویه و بویراحمد/ تصویب نقشه مهندسی فرهنگ استان در شورای عالی انقلاب فرهنگی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد از تصویب نقشه راه مهندسی فرهنگ این استان در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و گفت: فعالیت های هنری و فرهنگی مردمی سازی می شوند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس هنر گویاترین زبان، برای انتقال ارزش ها و آرمان های یک ملت در قالب های مختلف نوشتار، فیلم، پوستر، نقاشی، تئاتر، نشست های هنری است.

امروز اگر از تهاجم فرهنگی صحبت می شود از طریق برخی  سوء استفاده ها از جایگاه هنر است که با بهره برداری از احساسات و عواطف پاک انسانی در نبود محتواهای هنری ارزشمند، اهداف مختلف خود را در قالب فیلم، نوشتار، قلم و حتی چهره های سرشناس هنری در یک جامعه برای تغییر باورها، اعتقادات و نگرش ها پیاده سازی می کند.

زمانی که شبهه، دروغ، شایعه، حمله به باورها و ارزش ها، نقض قوانین، تحریف و تقطیع حماسه های یک ملت با برنامه های از پیش تعیین شده توسط دشمنان آن ملت پیاده   می شود تا ارکان های فرهنگی و اعتقادی یک کشور را سست کند نقش هنر با کارکردهای متنوع و اثربخشش بیشتر آشکار می شود تا با زبان هنر بتواند در مقابل این قبیل تهاجمات نقش افرینی کند.

 

 

یکی از دستگاه هایی که در حوزه هنر می تواند نقش آفرینی کند و با تولید آثار مختلف سبب تقویت فرهنگ و ارزش های بومی کشور شود، فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 

این دستگاه تاثیر گذار در کنار سایر دستگاه های فرهنگی در کنار ایفای نقش سازمانی خود می توانند از افراد و شخصیت های صاحب نظر در حوزه هنر و با توانمندی های هنری  و بومی نقش های اثر گذاری از خود بر جای بگذارد.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با صبح زاگرس در این خصوص گفت: فرهنگ و ارشاد اسلامی رسالت مهمی در بازسازی هویت ملی و نقش مهمی در بازنشر ارزشهای اسلامی دارد.

امین درخشان گفت: فرهنگ و هنر بومی با استفاده از ظرفیت هنرمندان و مرتبط با تاریخ و تمدن ایران اسلامی و ارمان های انقلاب نقش آفرینی می کند.

 

وی با بیان اینکه بین اندیشه ها و باورها فاصله و شکاف های ایجاد شده است که برخی از آنها در اثر موضوعات فرهنگی است، ادامه داد: باید  برنامه ریزی در عرصه های فرهنگی به ویژه در  تولید آثار فرهنگی که نیاز و زائقه اجتماعی مردم باشد بین همه اقشار گسترش پیدا کند.

 

این مسئول  به برنامه ریزی ها و سیاست ها در عرصه فرهنگ اشاره کرد و گفت: مردمی شدن فعالیت های هنری شامل جشن های فرهنگ و هنر در مناطق مختلف استان با حضور و استقبال چند هزار نفری از جمله برنامه ها و سیاست های فرهنگی در استان بود.

 

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: در شرایط کنونی باید با همه ظرفیت هنرمندان استان در عرصه موسیقی، سینما و شعر متناسب با نیاز و سلیقه مردم برنامه ریزی صورت گیرد که  در این راستا برنامه ریزها صورت گرفته است و اجرای آنها شتاب بیشتری خواهد گرفت.

 

وی تولیدات سینمایی، توسعه زیرساخت ها فرهنگی و هنری و تخصیص اعتبارات، توسعه تالارمرکزی یاسوج را از دیگر برنامه ها برای توسعه فرهنگ بومی و انقلابی اشاره کرد و گفت: تفاهم نامه ای با پیمانکاری از تهران برای تالار  یاسوج با اعتبار ۲۷۰ میلیارد تومان امضاء شده است تا روند اجرای آن تکمیل شود.

 

وی افزود : نقشه مهندسی  فرهنگ  استان در بخش های خانواده  و جمعیت، مسائل دینی و تربیتی در حوزه تربیتی مدارس، حوزه فرهنگ و رسانه به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، این موضوع نقشه راه ۵ ساله دارد که با درنظرگفتن اعتبارات و پیاده سازی آنها سبب ایجاد مسیر تحول آفرین در فرهنگ خواهد شد.


انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.