گروه: اخبار استان خبر: 212212 / تاریخ انتشار : 1401/8/28 ساعت : 14:24

ایثاری ماندگار که نیاز به ترویج و فرهنگ سازی دارد/چرا اعضای بیماران مرگ مغزی باید اهدا شود؟

اهدای عضو یک فرهنگ و ایثار ماندگار محسوب می شود که این فرهنگ باید در جامعه ترویج داده شود تا به رفتارتبدیل شود و جان انسان های زیادی نجات داده شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مرگ اتفاق غم انگیزی است، به هر طریق و در هر سن و سالی که اتفاق بیفتد، این وابستگان هستند که بزرگترین ضربه را حس می کنند. جای شخصی که سال ها کنارشان بوده، یکباره خالی می شود و چه احساس بدی است اگر این جای خالی، بدون پیش زمینه و در جوانی اتفاق بیفتد. در میان انواع مرگ، مرگ مغزی ناباورانه تر است. تصادف مهم‌ترین عاملی است که باعث می‌شود، فرد دچار مرگ مغزی شود. همه اعضای بدن کار می کند اما مغز دچار مرگ شده و در این حالت فرد هرگز به زندگی برنمی گردد. در این بین اهدای عضو شاید عاقلانه ترین و البته انسانی ترین کاری باشد که خانواده بیمار مرگ مغزی می توانند انجام دهد.


اهدای عضو به این معنی است که یک فرد یا ولی دم او اجازه می دهد تا بافت ها یا اعضای سالم او به شخص دیگری برای پیوند اهدا شود که این پیوند می تواند زمانی که فرد زنده است یا پس از مرگ او صورت گیرد.


اهدای عضو نماد فداکاری و ایثار خانواده های ایرانی برای نجات بیماران است و افزایش آمار اهدای عضو توسط مردم ایران نسبت به سال های گذشته نشان از این ویژگی مردم نوع دوست کشور دارد.


دین مبین اسلام، اهمیت فوق‌العاده‌ای برای نجات جان انسان‌ها قائل است. چنانچه در قرآن کریم در سوره مبارکه مائده آیه ٣٢ به‌تصریح اشاره شده است که "هرگاه شخصی باعث بقای نفسی شود مانند آن است که باعث نجات جان تمام انسان‌ها شده است".

در همین رابطه مسئول ستاد هماهنگی اهدا عضو کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با رسانه ها گفت: در سال جاری نهمین اهدا عضو استان در سال جاری صورت گرفت.

 

دکتر سعیدی  با بیان اینکه امیرمحمد الیاسی ۱۲ساله به دلیل خفگی در حمام به مرگ مغزی مبتلا شده بود، گفت:با تصمیم خانواده مرحوم الیاسی ، ۲ کلیه و کبد این نوجوان در بیمارستان جلیل یاسوج از بدن وی جدا و برای پیوند به بیمارستان پیوند شیراز منتقل شد.

لازم به ذکر است نوع دوستی مردم استان سبب شد تا در سال ۱۳۹۹ کهگیلویه و بویراحمد با ۱۶ مورد اهدای اعضای بدن بیماران مرگ مغزی رتبه سوم کشور به نسبت جمعیت را کسب کرد. 

گفتنی است استان کهگیلویه و بویراحمد هرچند از استان های پشگام در اهدای عضو است اما از آنجایی که اهدای عضو سبب جان دوباره به دیگر انسان ها می شود این امر نیازمند فرهنگسازی است تا به رفتار در جامعه تبدیل شود و افراد زیادی که نیازمند اهدای عضو  هستند از مرگ نجات پیدا کنند.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.