گروه: اخبار استان خبر: 212331 / تاریخ انتشار : 1401/9/3 ساعت : 11:01

کمبود کود کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد پیگیری شود

تعدادی از شهروندان در کهگیلویه ‌و‌ بویراحمد از برخی کمبودها در حوزه کود گلایه داشته و عنوان کردند: دلایل برخی کمبودکودهای کشاورزی بررسی شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس یکی از نیازهای اساسی کشاورزان برای تامین مواد غذایی موردنیاز محصولات کشاورزی، کود است.

 
 
تامین کود  می تواند علاوه بر اینکه  کمبود مواد مغذی خاک را جبران می کند، سبب افزایش  محصولات کشاورزی می شود. 
 
 
در همین رابطه تعدادی از شهروندان خواستار بررسی برخی کمبودها در حوزه کود کشاورزی شده و عنوان کردند: در مواردی برخی از اقلام کودها کمبود وجود دارد و این کمبود می تواند برای کشاورزان مشکل ایجاد کند.
 
 
این شهروندان به ضرورت تامین کود مورد نیاز کشاورزان برای دسترسی آسانتر و تحویل به موقع تاکید کردند، و‌ ادامه دادند: جهاد کشاورزی و توزیع کنندگان کود درصورت کمبود کود برای استفاده در کشاورزی درصدد جبران کمبودها باشند. 
 
 
مدیر شرکت خدمات حمایتی کهگیلویه و بویراحمد  در گفت و گو با صبح زاگرس در این خصوص گفت: وظیفه ما تامین کود مورد نیاز استان است که در این راستا  سهمیه استان در حوزه کود شامل ۲۸ هزار تن کود اوره،  ۵ هزار و صد تن کود فسفاته و  ۲ و هزر هفتصد تن کود پتاسه است.
 
لاهوتی با بیان اینکه ۸ هزار و پانصد تن سهمیه کود نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم، گفت:   ۱یک هزار تن سهمیه کود پتاسه داشته‌ایم  و ۹۸ درصد کود فسفاته تامین شده است و مابقی در انبار موجود است.
 
 
وی با بیان اینکه ۶۸ درصد کودپتاسه تامین شده است، ادامه داد: از سهمیه کود  ۲۸ هزار تنی کود اوره  حدود ۱۴ هزار  توزیع شد و حدود ۵ هزار تن برای پیک مصرف و مشکلات ذخیره شده است.
 
 
این مسئول گفت: حدود ۲ هزار ششصد تن کود فسفاته و حدود ۴۰۰ تن کود پتاسه ذخیره شده است.
 
 
لاهوتی به توزیع کود پتاسه  در سال جاری پرداخت و گفت: در سال جاری حدود  ۲۵۰۰ تن  کود پتاسه توزیع شد، و در فصل کشت براساس درخواست های داده شده، کود در اختیار  عامل های فروش قرار داده می‌شود و کمبودی برای تامین کود پتاسه وجود ندارد.
 
 
مدیر عامل شرکت خدماتی استان گفت: سهمیه کود درنظر گرفته شده نیاز استان را تامین  می کند و از حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد سهمیه کود  استان تامین شده است  و در حال حاضر مشکلی در حوزه تامین کود وجود ندارد. 
 
لاهوتی تاکید کرد: عدم خرید به موقع توسط برخی عامل ها فروش سبب برخی کمبودها شده است و تا اکنون هر درخواستی توسط جهاد کشاورزی در حوزه کود وجود دارد تامین می‌شود. 
 
 
انتهای پیام/
 
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.