گروه: اخبار استان خبر: 212493 / تاریخ انتشار : 1401/9/8 ساعت : 18:31
رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه خبرداد

سرشماری حیات وحش خائیز درکهگیلویه

روح‌الله عزیزی گفت: سرشماری حیات وحش مناطق گرمسیری از جمله منطقه حفاظت شده خائیز توسط ۲۹ اکیپ متشکل ۱۰۰ کارشناس و محیط‌بان انجام شد.

رییس اداره محیط زیست کهگیلویه در گفتگو با صبح زاگرس  از سرشماری پاییزه حیات وحش منطقه حفاظت شده خائیز در جنوب غربی کهگیلویه وبویراحمد، یکی از زیستگاه های کم نظیر کشور خبر داد و گفت: همچون سالهای گذشته حیوانات همه مناطق زیر مدیریت محیط زیست، پایش و جمعیت حیات وحش آن شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع سرشماری شد.

 

روح الله عزیزی با اشاره به اینکه گونه‌های جانوری مناطق حفاظت شده توسط ۲۹ اکیپ در سه روز کاری سرشماری در مناطق گرمسیری انجام  افزود: این امر با همکاری کارشناسان ، تشکل‌های محیطی زیستی مردم نهاد، همیاران افتخاری و معتمدان محیط زیستی، انجام شد.

 

وی با اشاره به اینکه شمارش سالانه گونه‌های جانوری در مناطق حفاظت شده خائیز انجام می شود بیان کرد: سرشماری در منطقه حفاظت شده کوه خاییز با وسعت ۲۱ هزار هکتار انجام و هدف از این کار را دستیابی به میزان زاد و ولد وحوش، جمعیت کلی آنها ، نحوه پراکنش گونه های غالب در این منطقه و بهبود روش مدیریت اعلام است.

 

 عزیزی با بیان اینکه آمار واقعی پایه و اساس برنامه ریزی برای حفظ محیط زیست است گفت: تعادل دام مرتع، جلوگیری از ورود دام های اهلی به مرتع و جلوگیری از انقراض جمعیتی حیات وحش را از دیگر اهداف این سرشماری ذکر کرد.

 

وی  اظهار داشت: بر اساس سرشماری سالانه حیات وحش، شمار گونه هاب جانوری منطقه حفاظت شده خائیز یکی از زیستگاه های منحصر بفرد کل و بز کشور از رشد قابل ملاحظه ای برخوردار است.

 

این مقام مسئول  خاطرنشان کرد: این سرشماری به روش مشاهده مستقیم انجام و وضعیت آبی مناطق، پوشش گیاهی و علوفه‌ای نیز مورد پایش قرار می‌گیرد و مشاهدات سایر گونه‌ها همچون گوشتخواران و نمایه‌های حضور سایر گوشتخواران مهم نیز در فرم‌های سرشماری ثبت می شود.

 

عزیزی در پایان با اشاره به پوشش گیاهی و جانواری منطقه گفت: بلوط گونه غالب در این زیست بوم است و بنه ، کلخنگ ، بادام وحشی ، ارژن ، گون ، گیاهان دارویی و... ازجمله پوشش گیاهی منطقه است و گونه های جانوری شامل کل و بز ، گرگ ، کفتار ، شغال ، روباه،پلنگ و پرندگانی از جمله کبک ، تیهو ، دلیجه و ... در این منطقه حفاظت شده است.

 

انتهای پیام/ 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.