گروه: اخبار استان خبر: 212536 / تاریخ انتشار : 1401/9/11 ساعت : 12:34

سهم کهگیلویه و بویراحمد از تکنولوژی های جدید کشاورزی چیست؟

استفاده از تکنولوژی های جدید در بخش کشاورزی می تواند سبب افزایش محصول و بازدهی مناسب در حوزه کشاورزی باشد که تحقق این امر با همت مسئولان این حوزه امکان پذیر است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس خشکسالی‌های پیاپی و کمبود نزولات آسمانی همواره مهم‌ترین دغدغه کشاورزان و مسوولان است و آنها همواره دغدغه تامین آب پایدار برای محصولات کشاورزی و باغی را دارند. 

 
پیشرفت علم و فناوری و نقش آن در زندگی بشر توانسته است دغدغه و مشکلات در بخش های مختلف را کاهش دهد و بشر با استفاده از تکنولوژی های روز درصدد افزایش رفاه و تامین آسایش خود باشد.  
 
 
 بنابراین  امروزه با بازشدن پای علم و فناوری به تمام بخش‌ها از جمله کشاورزی سبب شد تا دغدغه ها و برخی نگرانی های  تلاشگران در حوزه  کشاورزی تا حدودی کاهش پیدا کند تا آنها امیدوار به افزایش محصولات کشاورزی و باغی و زارعی خود باشندبرای این منطور  آبیاری نوین در شرایط خشکسالی و کمبود آب  راهی موثر برای مدیریت بهینه مصرف آب  است.
 
 
استان کهگیلویه و بویراحمد در سالیان اخیر همانند دیگر نقاط کشور با معضل کمبود آب و کاهش نزولات جوی مواجه بود و این موضوع  برخی نگرانی ها را در حوزه آب شرب و کشاورزی ایجاد کرد تا مسئولان مربوطه برای این منظور در تدارک راهکار و اقدامی مناسب باشند.
 
 
در همین رابطه مدیر کل جهاد کشاورزی کهگیلویه ‌و بویراحمد در گفت و گو با صبح زاگرس به  توجه به روش های آبیاری نوین در کهگیلویه و بویراحمد و توسعه آن در استان اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰ توسعه آبیاری  حدود ۵۰۰ هکتار بود  و  در سال جدید یعنی ۱۴۰۱ افزایش  ۹۰۰ هکتاری آبیاری نوین در  اراضی کشاورزی استان را شاهد بودیم.
 
 
سید علی معتمدی پور  به روش آبیاری جدید در نقاط مختلف استان اشاره کرد و گفت: حدود  ۲۰۰ هکتار از اراضی  کاکان از طریق روش های نوین، آبیاری می شوند که اعتبار این طرح حدود ۸۰ میلیارد تومان است. 
 
 
این مسئول افزود:  تلاش داریم ابیاری قطره ای در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد افزایش پیدا کند تا شاهد صرفه جویی ۹۰ درصدی آب  و توسعه باغات سطح زیر کشت باشیم.
 
 
معتمدی پور در پایان گفت:  آبیاری قطره ای سبب بهره وری آب و کمک به افزایش محصول خواهد کرد. 
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.