گروه: اخبار استان خبر: 213767 / تاریخ انتشار : 1401/10/29 ساعت : 15:05

شهید؛ واژه ای که مستکبران را به چالش کشیده است

خطر واژه مقدس شهید برای مستکبرین به حدی بوده است که همیشه سعی در به چالش کشیدن این واژه داشته‌اند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع‌رسانی صبح زاگرس واژه‌ها بارهای معنایی متفاوت دارند که در شاخه‌های مختلف اعم از سیاست، فرهنگ، اقتصاد و... نقش‌آفرینی خاص خود را پیدا می‌کنند،بعضاً تناقض‌ها،تفاوت‌ها و شباهت‌های موجود بین واژه‌ها فرهنگ یک ملت را متأثر از خود قرار می‌دهند.

 

شهید واژه‌ای است که دارای عمق استراتژیک، معنوی، ملی و مذهبی است که در همه فرهنگ‌ها ستودنی است، و در فرهنگ ایرانی و اسلامی دارای جایگاه والا و عالی است، جایگاهی که برگرفته از مسیر پرفرازونشیب امامان و ائمه است و اوج هنرنمایی این واژه در عالم معنا، کربلا بوده است،به‌طوری‌که تا قرن‌ها بعد این بار معنایی و عمیق نقش‌آفرینی خود را در مذاهب گوناگون به‌خصوص اسلام بر جای گذاشته است، نقشی که منشأ شجاعت‌ها و شهامت‌های بسیار بوده و مرز بین حق و باطل بوده است و به‌تناسب زمان و مکان ارزش و اهمیت پیداکرده است.

 

اوج عظمت و معنای واقعی  شهید بعد از کربلا بدون از اغراق هم از نظر کیفیت وهم کمیت در دفاع سراسر مقدس هشت‌ساله رقم خورده است و پاک‌ترین انسان‌ها را مزین به نام خود نموده است، انسان‌هایی که هم در دنیا و هم در آخرت به این مقام شامخ رسیده‌اند.

 

خطر این واژه مقدس برای مستکبرین به حدی بوده است که همیشه سعی در به چالش کشیدن این واژه  داشته‌اند،حمله ناجوانمردانه‌ای که به مقام شهدا به‌خصوص در این چند سال اخیر صورت گرفته است نشان از ترس  آنان در مقابله با این فرهنگ سیال و عمیق دارد.

 

به تحقیق می‌توان گفت که موفقیت‌های جبهه مقاومت و اسلام در برابر غرب و استکبار جهانی نشأت‌گرفته از گسترش روزافزون فرهنگ شهادت و شهادت‌طلبی است که عصبانیت شدید آنان را نیز به دنبال داشته است تا جایی که با یک نقشه همه‌جانبه سعی در به حاشیه راندن و کم‌اهمیت نشان دادن مسیر شهیدان، مسیر حق نموده‌اند و شهیدان واقعی را جلادانی معرفی می‌نمایند که در مسیر تحقق نقشه شوم خودشان کشته می‌شوند و جان خود را در مسیر باطل فدا می‌کنند.

 

ابزار رسانه کمک شایانی در این مسیر به آن‌ها نموده است، رسانه‌هایی که قمه کشان کف خیابان را که راه بر مردم بسته و ناموس مردم را متعرضانه چادر از سرش برمی‌دارند شهید قلمداد می‌کند و انسان‌های پاکی که  عمر خود را در مکتب شهادت و امام حسین(ع) گذاشته و خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار داده‌اند را جلاد معرفی می‌کنند که این خود اوج مظلومیت و ناجوانمردی است.

 

متأسفانه رفتار منفعلانه خواصی که باید تبیین عینی و عملی نسبت به این موضوعات داشته باشند به‌مثابه بنزین بر این آتش فتنه دارد که زیبنده نیست؛ شهیدانی که مظلومانه جلاد قلمداد می‌شوند و همچنین جلادانی که ظالمانه شهید نامیده می‌شوند نشان از عمق فتنه دارد و بصیرت انقلابی می‌تواند آبی بر آتش همه‌جانبه تحمیلی بر این مرزوبوم باشد.

 

جهاد تبیین در همه ابعاد به‌مثابه چراغی در مسیر تاریک است و بر همگان واجب عینی است تا بتواند نور هدایت را برای جویندگان راه حق نمایان کند و خواب‌های دشمنان قسم‌خورده را به کابوس مبدل کند.

 

یادداشت: امین موسی پور

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.