گروه: اخبار استان خبر: 213903 / تاریخ انتشار : 1401/11/14 ساعت : 18:00

گازرسانی نعمت بزرگی که انقلاب اسلامی به مردم کهگیلویه و بویراحمد هدیه کرد

برخورداری ۱۰۰درصد جمعیت شهری و ۸۰ درصد جمعیت روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز طبیعی به‌عنوان سوخت پاک یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی به مردم این استان است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس می‌توان گفت انقلاب اسلامی آغاز تحولی دوران‌ساز در تاریخ کشور ما ایران است و از مشخصه‌های این تحول، تلاش برای ساختن تمام ایرانیان از موهبتی مانند گاز طبیعی بوده است این مهم  یکی از مأموریت‌های شرکت ملی گاز ایران بوده که پس از انقلاب اسلامی در کشور شتاب گرفت.

 پیش از انقلاب اسلامی باوجودی که استان کهگیلویه و بویراحمد به‌ویژه شهرستان گچساران یکی از مراکز اصلی تولید گاز در کشور بود اما بی‌نصیب ماندن مردم این خطه از کمترین امکانات زندگی مانند گاز خانگی اوج محرومیت در این استان بود.

مردم مناطق شهری استان از کپسول گاز برای پخت غذا و بخاری نفتی برای گرم کردن خانه‌های خود استفاده می‌کردند. اما بعد از انقلاب فعالان حوزه صنعت گاز با خوداتکایی و بدون وابستگی به بیگانه دست در دست‌ هم تلاش کردند  تا با فراهم کردن استفاده از گاز طبیعی برای هموطنان محرومیت را از میان برده و کاری می‌کنند تا هرروز استانی آبادتر و سربلندتر داشته باشیم.

------

در زنجیره بلند و پرافتخار خدمت  به مردم استان شرکت ملی گاز  نیز حلقه‌ای است که افتخار دارد علاوه بر مشارکت در ارتقا کیفی زندگی شهروندان و  تسهیل در سترسی به منابع و بهینه‌سازی شیوه‌های مصرف در بروز  کردن شیوه‌های پالایش انتقال و توزیع گاز طبیعی تلاش چشمگیری کرده استانقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ در حالی به پیروزی رسید که نه‌تنها مناطق روستایی این استان بلکه به‌جز بخش‌هایی از شهرستان گچساران بقیه نقاط کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز خانگی محروم بودند.

 

برخورداری ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۸۸ درصد جمعیت روستایی استان  بیش از ۷۲۰ نفری کهگیلویه و بویراحمد از گاز طبیعی به‌عنوان سوخت پاک یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی برای شهروندان این استان است.

---

پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولان برای جبران محرومیت‌های بجا مانده از رژیم طاغوت آستین همت را بالا زدند و موفق شدند در این چهار دهه از عمر انقلاب شعله‌های  گاز را در بیش از ۹۰۰ روستای دارای شرایط کهگیلویه و بویراحمد  روشن کنند تا جایی که در حال حاضر  ۱۰۳ هزار و ۲۷۰ خانوار شهری و بیش از ۸۳ هزار خانوار روستایی کهگیلویه و بویراحمد از نعمت گاز خانگی برخوردار هستند.

---

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی عرصه  برای خدمت بسیار گشوده‌تر شد و هدف توسعه فراگیر و عدالت اجتماعی و اقتصادی در دستور کار تمامی بخش‌ها ازجمله شرکت ملی گاز ایران قرار گرفت.

در استان کهگیلویه و بویراحمد قبل از انقلاب شهر و روستایی نبود که گازرسانی شده باشند اما امروز به برکت نظام و انقلاب تمام شهرهای استان  گازرسانی شده‌اند و در سطح استان از  هزار و ۸۰۰ روستا، هزار و ۷۷  روستا قابلیت گازرسانی دارند که تا امروز ۷۱۷ روستا گازرسانی شده استدرصد روستاهای واجد شرایط بهره‌مند از گاز استان تا قبل از سال ۹۲، ۳۱ درصد بود که در سال ۹۹ به ۷۴ درصد رسیده است.

---

پیش از انقلاب گازرسانی تنها به ۳ شهر و روستا محدود بود که این یعنی عملاً تنها یک درصد از جمعیت شهری تا سال ۱۳۵۷ از نعمت گاز بهره‌مند بودند اما هم‌اکنون تعداد ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و بیش از ۸۰ درصدی جمعیت روستایی را در خود جای‌داده است.

                   

قبل از انقلاب اسلامی عملاً  اجازه توسعه شبکه گاز در مناطق کهگیلویه و بویراحمد داده نمی‌شد اما اکنون باوجود توپوگرافی و کوهستانی بودن استان و مناطق صعب‌العبور و رودخانه‌های دائمی و فصلی، شرکت گاز استان با برنامه‌ریزی‌های دقیق، انقلابی و جهادی خدمات گازرسانی به مردم  استان را که به‌عنوان مطالبه به‌حق بوده انجام داده است و شبکه توسعه به شکل متوازن بین مناطق شهری و روستایی توزیع‌شده است.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.