گروه: اخبار استان خبر: 213965 / تاریخ انتشار : 1401/11/7 ساعت : 21:15

قبض های نجومی گاز در برخی استان ها با واکنش استانداران روبرو شد/استاندار کهگیلویه وبویراحمدچه تدبیری می کند؟

پس از رسیدن قبض‌های گاز با رقم‌های نجومی داد مردم را دراورد تا این موضوع در دستور کار برخی استانداران قرار بگیرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،با آغاز فصل سرما مردم استفاده از وسایل گرمایشی را در دستور کار قرار دادند تا سرمای قبوض نجومی گاز در استان های زیادی مردم را در فریز و شوکی شدید قرار دهد.

برخی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان ارشد دولت در استانها در این رابطه دست بکار شده و با طرح سوال از وزیر و دستور توقف صدور این قبوض تا حدودی آرامش را به خانه های مردم آوردند.

 

روز های گذشته در شهرستان های سردسیری استان کهگیلویه و بویراحمد رسانه ها و این پایگاه خبری به واکنش های مردم برای صدور قبوض نجومی پرداختند، اما متاسفانه شاهد عکس العملی از سوی مسئولان نبودیم .

صبح زاگرس برای پیگیری درخواست های مردم به سراغ استان های دیگر کشور پهناور ایران رفته تا در این رابطه ببینیم نمایندگان دولت و مسئولان چه واکنش هایی به صدور قبوض گاز داشته اند بلکه مسئولان کهگیلویه و بویراحمدی تدبیری بهتر برای مردم محروم این استان بیندیشند.

پس از توزیع قبض‌های با رقم بالای گاز در استان و اعتراض مردم، مسئولان این مسئله را بررسی و راهکاری برای آن اندیشیدند تا مردم متضرر نشوند.

رحمان محمودی، مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به افزایش قیمت در قبض‌های گاز، اظهار کرد: براساس مصوبه مجلس در مورد اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، هیات دولت مصوبه‌ای ارائه داد که از ۱۶ آذر امسال قیمت گاز به صورت پلکانی محاسبه شود.

وی در مورد چگونگی محاسبه قیمت پلکانی گفت: براین اساس قیمت برمبنای ۱۲ پلکان محاسبه می‌شود که از گذشته نیز وجود داشته اما قیمت پلکان‌ها در سال جاری متفاوت شده و افزایش یافته است؛ در واقع این امر کار درستی است چراکه فردی با منزل با متراژ بالا و مصرف انرژی بالا به لحاظ قیمتی باید هم تراز کسی که رعایت الگوی مصرف داشت، قبض گاز را پرداخت می‌کرد که منصفانه نیست.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی با بیان اینکه قیمت حامل‌های انرژی در کشور ما بسیار پایین است، تصریح کرد: به طور مثال؛ قیمت در پلکان یک ۴۱ هزار تومان و پلکان دو ۶۹ هزار تومان است که به منظور صرفه جویی در مصرف گاز به خصوص برای خانوارهای پرمصرف، قیمت گاز پلکانی شده است.

محمودی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد مشترکین پرمصرف هستند، اظهار کرد: به طور متوسط حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم در کشور باید در پلکان اول قرار گیرند که قیمت گاز آنان نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایشی ندارد.

وی ادامه داد: باتوجه به برودت و سرمای هوای امسال، مردم نتوانستند در سطح سال گدشته گاز مصرف کنند؛ بنابراین پلکان مصرف آنان بالاتر رفته و قیمت افزایش یافت.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی بیان کرد: بعد از پخش بخشی از قبوض در استان و اعتراضات مردم، این امر را به شرکت  ملی گاز منعکس کردیم و براین اساس مدیر گازرسانی دستور داد که توزیع قبوض فعلا متوقف شود و بررسی مجدد روی تعرفه‌ها انجام گیرد.

محمودی یادآور شد: این نظر به استاندار منعکس شد و ایشان نیز همین نظر را داشته و دستور توقف توزیع قبوض گاز در استان داده شد.

اجرای مصوبه به سال آینده موکول شود

جواد قناعت، استاندار خراسان جنوبی نیز در جلسه مشترک ستاد مدیریت بحران و ستاد مدیریت مصرف انرژی استان گفت: دستور العمل افزایش قیمت قبوض گاز در زمان مناسبی اجرا نشده و روال اعمال تعرفه‌های جدید گاز در استان نیز باید به شکل کارشناسی‌تر اصلاح شود.

وی با بیان اینکه در شرایطی که وزیر نفت قول پرداخت قبض برق برخی مشترکان را داده اجرای مصوبه افزایش قیمت گاز اثر روانی خوبی ندارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه دی ماه امسال موج شدید سرما را پشت سر گذاشتیم و مصرف گاز خود به خود افزایش یافته زمان مناسبی برای اعمال نرخ‌های جدید مصرف گاز نبود.

استاندار یادآور شد: دستورالعمل افزایش قیمت قبوض گاز برای شرایط عادی مناسب است و باید اعمال شود تا پر مصرف و کم‌مصرف از هم جدا شود و پرمصرف‌ها بیشتر برای گاز هزینه پرداخت کنند.

وی ادامه داد: اجرای مصوبه به سال آینده موکول و حتی در قبوض باید تخفیف قائل شود که کمکی برای مردم باشد به ویژه استان‌هایی که تحت تأثیر افت فشار گاز قرار گرفتند.

قناعت با تأکید بر لزوم انعکاس اعتراض مردم به مدیران کشوری شرکت ملی گاز اظهار کرد: اصلاح پلکان‌ها و افزایش سقف مصرف گاز از مواردی است که باید برای مشترکان خراسان جنوبی به شکل کارشناسی‌تر بازنگری شود.

به گفته وی؛ با توجه به اینکه بیش از ۵۰ درصد مشترکان استان در پلکان اول تا سوم قرار دارند لذا سقفی که برای مصرف گاز در نظر گرفته شده باید افزایش یابد.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.