گروه: اخبار استان خبر: 224034 / تاریخ انتشار : 1401/11/10 ساعت : 16:09

نخستین خانه محیط ‌زیست در کهگیلویه و بویراحمد افتتاح شد

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان گفت : خانه‌های محیط زیست از بسترهای مهم برای مردمی سازی و مشارکت جوامع محلی در امر حفاظت از میراث طبیعی به شمار می‌روند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نخستین خانه محیط زیست استان صبح امروز با حضور مسئولان شهرستانی و استانی در شهرستان دهدشت افتتاح شد .

بر اساس این گزارش ، معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست استان در آئین این افتتاحیه گفت:خانه‌های محیط زیست یکی از بسترهای مهم برای مردمی سازی و مشارکت جوامع محلی در امر حفاظت از میراث طبیعی به شمار می‌رود که به‌منظور آموزش و اطلاع‌رسانی در خصوص مسائل محیط زیستی، افزایش مشارکت عمومی در صیانت ، احیا و مدیریت محیط زیست راه‌اندازی می‌شود.


جمشید عبدی پور با اشاره به اینکه شهر دهدشت به‌عنوان پایلوت خانه محیط زیست در کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند در این عرصه پیشتاز باشد تأکید کرد:ایجاد خانه‌های محیط زیست ضمن اینکه بار مالی شهرداری‌ها را کاهش می‌دهد سبب می‌شود مردم نیز منافع ملموس خود را در مشارکت برای حفاظت از محیط زیست مشاهده کرده و به‌این‌ترتیب همراهی آنان در این خصوص افزایش می‌یابد.


وی ادامه داد: خانه‌های محیط زیست محل بازتولید آموزه‌های فرهنگی دینی نیز محسوب می‌شود زیرا متون و روایات دین اسلام پیشینه کهن در سفارش به حفاظت از محیط‌زیست دارد.
 

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد:همچنین این خانه‌ها به‌عنوان یک اتاق فکر، محل آموزش، گفت‌وگو و کنشگری هستند تا معضلات و مشکلات محیط زیستی مطرح و برای آنان چاره‌اندیشی شود.


وی بابیان اینکه حدود ۱۳/۷ درصد وسعت استان معادل ۳۱۲ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی استان را مناطق حفاظت‌شده تشکیل می‌دهد و شمار محیط بان فعال در این عرصه‌ها معادل یک‌چهارم استاندارد جهانی حفاظت است عنوان کرد: هیچ‌گونه تناسبی بین وسعت مناطق حفاظت شده کهگیلویه و بویراحمد و شمار محیط بانان فعال در این عرصه‌ها وجود ندارد.


عبدی پور عنوان کرد: دولت برای جبران این نقصان تصمیم به جلب مشارکت شهروندان با راه‌اندازی خانه‌های محیط زیست دارد.


وی با یادآوری اینکه آتش‌سوزی‌ها،خشک‌سالی ، بیماری‌ها ، تخریب و تصرف، شکار و صید بی‌رویه ، قاچاق حیات‌وحش ، آلودگی آب، هوا و خاک از تهدیدهای محیط زیست و مناطق حفاظت‌شده است ابراز کرد: افزایش شمار خانه‌های محیط زیست در کهگیلویه و بویراحمد به کاهش این تهدیدها کمک می‌کند.


معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد افزود: هم‌اکنون تنها ۸۰ نفر محیط بان از مناطق تحت مدیریت محیط زیست استان حفاظت می‌کنند.

 

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.