گروه: اخبار استان خبر: 225416 / تاریخ انتشار : 1401/12/27 ساعت : 14:28
در نشست خبری دادستان مرکز استان با خبرنگاران مطرح شد:

خبر خوب برای سپرده گذران صندوق بهمئی/ حدود ۲۳۰ میلیارد تومان از مطالبات مردم آماده بازگشت است

دادستان مرکز استان از بازگشت ۲۳۰ میلیارد از مطالبات سپرده گذاران صندوق بهمئی خبرداد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ظهر امروز نشست خبری جزئیات بررسی پرونده مالی صندوق سپرده گذاری شهر بهمئی در سالن جلسات دادستانی شهر یاسوج با حضور خبرنگاران برگزار شد.

 
 
نادریان معاون دادسرای مرکز استان در این نشست ضمن خیرمقدم به اصحاب رسانه و خبرنگار گفت: این نشست با محوریت گزارش اقدامات پرونده سپرده گذاری شهر بهمئی برگزار شده است.
 
 
 
وی افزود: در این پرونده اقداماتی از سوی دستگاه قضائی با همکاری سایر نهاد ها صورت گرفت که از سوی دادستان محترم ارائه خواهد شد و در واقع این گزارش، گزاش جمعبندی از مجموعه اقدامات صورت گرفته در خصوص این پرونده است.
 
 
ملک حسینی دادستان مرکز استان در این خصوص گفت: در تاریخ استان ما این پرونده یک ثرونده خاص است هم به لحاظ تعداد شاکیان هم حجم مالی پرونده، تعداد زیادی از سپرده گذاران مرم با فرهنگ بهمئی هستند، در ابتدا این پرونده در صلاحیت دادستان مرکز استان نبود و پس از تقاضا این پرونده به مرکز استان محول شد.
 
 
وی افزود: قریب به ۱۵۰۰ میلیارد تومان گردش مالی این صندوق بوده که بخشی از آن طی سالیان تسویه شده است و قریب به ۱۲۰۰ میلیارد تومان ارده پول بوده که اصل بدهی و باقی مانده پول مردم که باید پرداخت می شد ۷۵۰ میلیارد تومان آورده اولیه مردم پس از کسر سودهای پرداختی بوده است.
 
 
ملک حسینی گفت: در این پرونده ۱۶ هزار و ۷۰۰ قرار داد وجود داشت که حجم کار بسیار بالایی بوده است که بر سنگینی کار می افزاید، اقدام اول این است که شکایت مردم را اخذ کنیم که بیش از ۱۰ هزار نفر از این شکات در بهمئی هستند که به دلیل محدویت در امکانت ثبت شکایت ممکن بود حرمت مردم در صف های طولانی خدشه دار شود.
 
 
وی بیان کرد: در برخی از استان های دیگر پرونده هایی شبیه این پرونده وجود داشت که از تجربه آنها استفاده کردیم، ولی با خرد جمعی و به روشی برای تسریع در پرونده رسیدیم که می تواند به عنوان پایلوت در کشور مطرح شود.
 
دادستان مرکز استان ضمن تشکر از مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان گفت: توانستیم فرم و سامانه ای را طراحی کنیم که شکات بتوانند از خانه خود با گوشی موبایل اقدام به ثبت شکایت کنن که در نوع خود بی بدیل است.
 
 
ملک حسینی بیان کرد: در این سامانه بیش از ۱۶ هزار ثبت شکایت در بازه زمانی حدود ۴۵ روزه صورت گرفت که سرعت کار را بسیار بالا برد که اکثر قریب به اتفاق سپرده گذاران ثبت شکایت و مدارک را انجام داده اند.
 
 
وی سرعت در اطلاع رسانی و ایجاد شفافیت را یکی دیگر از نکات مثبت در رابطه با این پرونده ارزیابی کرد و گفت: از لحظه دستگیری تا سایر مراحل در خصوص این پرونده شفاف سازی شد و رسانه ها و فعالان فضای مجازی همکاری خوبی داشتند، برخی از سپرده گذاران باور داشتند که چون متحمل پرونده به موقع سود سپرده گزاران را پرداخت می کند پس مشکلی وجود ندارد، در صورتی که اینگونه نبوده است.
 
 
ملک حسینی افزود: اگر مردم فهیم و اعتمادی که به خادمین خود داشتند نبود به‌این دستاورد مهم با این سرعت نمی رسیدیم، که در این خصوص از همه مردم به خاطر همراهی و همدلی تقدیر و تشکر می کنم.
 
 
وی با تاکید بر اینکه رسیدگی به پرونده ها بخصوص پرونده های مالی سنگین مراحلی زیادی دارد گفت: در خصوص این پرونده باتوجه به حجم سپرده گزاران می بایست حسابرسی در کمترین زمان صورت می گرفت.
که در روزهای اولیه پس از دستگیری متحم، چهار تیم کارشناسی با قید فوریت و به صورت جهادی شروع به کار کردند، حتی رو روزهای تعطیل بصورت خستگی ناپذیر حضور داشتند.
 
 
وی افزود: ما با یک سامانه حسابرسی بسیار ابتدایی در این صندوق مواجه بودیم و در واقع برخی ثبت قرادادها واقعی نبود، ۱۱۵ دفتر اندیکاتور و به همین تعداد دفاتر ثبت قرارداد وجود داشت که کارشناسان باید یکی یکی آنها را مطابقت می داند، برخی از افرادر به اسم فرزند پول واریز کرده و خود و قرارداد را به اسم خود ثبت کرده بود و ابهامات زیادی در این خصوص وجود داشت که این موارد از مشکلات پیش روی بازرسان بوده است.
 
 
 
ملک حسینی افزود: تلاش ما این بود که تا قبل از عید بخشی از مطالبات مردم را برگردانیم، که این موضوع نیز در نوع خود منحصر بفرد است، مراجعات زیادی روزانه داریم سعی کردیم تا پاسی از شب پیگیر امورات مردم در خصوص این پرونده باشیم.
 
وی با بیان اینه بیش از ۹۰ درصد کار کارشناشی ما به پایان رسیده است، گفت: برای ۱۳۰۵۴ قرار داد مبلغی نزدیک به ۲۳۰ میلیارد تومان آماده پرداخت است که حدودا یک سوم باقی مانده اصل طلب فر فرد پرداخت می شود، به عنوان مثلا اگر کسی ۲۰۰ میلیون واریز کرده است به این صندوق و سه ماه سود۲۰ میلیونی گرفته است، این مبلغ از اصل پول کسر می شود و مابقی آن که ۱۴۰ میلون است به حساب فرد سرمایه گزار واریز می شود.
 
 
 
ملک حسینی به مردم اطمینان خاطر داد و گفت: حق هیچکدام از سرمایه گذاران ضایع نمی شود، برخی از افراد در ثبت شماره حساب یا مدارک خود مشکل داشتند که آنها هم نگران نباشند و به پول خود می رسند.
 
وی گفت: کل قرار داد های این پرونده قریب ۲۲ هزار عدد بود که برخی از آنها تسویه شد و ۱۶،۷۰۰ پرونده وجود داشت که برخی از افراد ممکن است دو پرونده داشته باشند، و افرادی که سود پول خود را به اندازه اصل آورده خود دریافت کرده اند دیگر چیزی دریافت نمی کنند.
 
 
ملک حسینی گفت: دکتر نادریان، دکتر عسکری معاون اقتصادی استاندار و کارشناسان مربوطه تا پاسی از شب درگیر این موضوع بودند که تلاش آنها ستودنی است.
 
 
وی بیان کرد: در خصوص ادامه کار باید گفت از متهم این پرونده سهامی وجو دارد که در بورس قرار دارد، مقادیری سهام غیر بورسی نیز دارد، چند خودرو و زمین که قبلا رسانه های شد نیز وجود دارد که برای نقد کردن آن به زمان نیاز است که مطابق قانون از طریق مزایده با بالاترین قیمت به فروش میرسد.
 
 
دادستان مرکز استان با تاکید بر اینکه ریالی از این پول به غیر از بازگشت به دست مردم که مال باخته هستند جای دیگر هزینه نمی شود، خاطرنشان کرد: مردم اطمینان داشته باشند ریال به ریال ایم پول به عدالت به مردم پرداخت می شود.
 
ملک حسینی افزود: این کاری بی‌نظیر بود که با این حجم بالا، شکات کمترین زحمت را متقبل شدند و می توان گفت این رسیدگی یک رسیدگی کاملا دیجیتال بوده که در کمترین زمان ممکن صورت گرفته است و در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.
 
 
وی بیان کرد: تمام تلاش خود را بر اصل رسیدگی بر پرونده گذاشته ایم ولی برخی از سرمایه گذاران گروه های مطالبه گری در فضای مجازی ایجاد کرده اند که تعداد آنها محدود است، و اقدام به نشر اکاذیب کردند و گاها توهین می کنند و یا تهمت و افترا زده می شد، و باعث تشویش اذهان عمومی می شدند، به این افراد قلیل هشدار می دهم و توصیه می کنم اخبار کذب را انتشار ندهند، از توهین و اتهام زنی به اشخاص و نهادها خودداری کنند، امنیت روانی مردم را با شایعه سازی برهم نزنند، در غیر اینصورت دستگاه قضائی برخود بازدارند و جدی با آنها خواهد داشت.
 
 
 
ملک حسینی یکی از نکات منحصربفرد در این پرونده را متانت ،خویشتن داری و صبوری واعتماد مردم به خادمان خود عنوان کرد و گفت: در این پرونده مسئولان زیادی در دستگاه قضایی استان و سایر دستگاه ها تلاش کردند که از همه آنها تقدیر و تشکر می کنم، از اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی تقدیر و تشکر می کنم کخ به غیر از اخبار موثق و معتبر چیزی انتشار ندادند.
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.