گروه: اخبار استان خبر: 225611 / تاریخ انتشار : 1402/1/4 ساعت : 07:39

بازخوانی بازدید مسئولان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد از واحدهای صنعتی یاسوج/شعار سال 1402 در این واحدها اجرایی می شود؟

راه‌اندازی واحدهای صنعتی تعطیل و نیمه‌تعطیل کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند کمک زیادی به تحقق شعار سال در این استان کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مقام معظم رهبری امسال در پیام نوروزی همچون سال‌های گذشته جهت‌گیری‌های مهم کشور را مشخص فرمودند و در نام‌گذاری شعار سال چارچوب‌ها و اولویت‌های سیاست‌گذاری و نیز برنامه‌هایی که ازنظر اجرایی برای مسئولین در اولویت هستند، را مشخص کردند.

 

رشد تولید یکی از بخش های اعلام شده از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان شعار سال بود که در این مقوله قصد داریم به بازخوانی بازدید مسئولان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد از برخی واحدهای صنعتی در یاسوج بپردازیم؛ بازدیدی که در ان مشخص شد بخش زیادی از واحدهای صنعتی در حالت تعطیل یا نیمه تعطیل به سر می برند و نیازمند عزم جدی مسئولان برای جبران عقب ماندگی هاست.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این بازدید که خردادماه سال گذشته انجام شد با تایید اینکه حال شهرک‌های صنعتی استان خوب نیست، گفت: در راستای احیاء واحدهای راکد و رفع مشکلات واحدهای تولیدی برنامه بازدید از شهرک‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم.

سید احسان عسکری در بازدید از برخی از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی فرودگاه یاسوج با بیان اینکه عمده فعالیت واحدهای مستقر در شهرک‌ها مختل شده است، افزود: برخی از این واحدها دچار اختلال ۱۰۰ درصدی و به طور کامل تعطیل شده‌اند، برخی واحدها هم نیمه فعال هستند.

 

وی با بیان اینکه سیاست حوزه اقتصادی استان احیاء واحدها در مقیاس‌های مختلف است، اظهارکرد: در سیاست حوزه اقتصادی واحدهایی که فعال هستند باید  فعال‌تر و واحدهای راکد باید به چرخه تولید بازگردند.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: کارخانه موتورسیکلت مستقر در شهرک صنعتی فرودگاه بالغ بر ۱۰ سال تعطیل شده و این تعطیلی زیبنده اقتصاد استان نیست، برنامه داریم به هر نحو ممکن این واحدها را به چرخه تولید بازگردانیم تا هم اقتصاد استان به شرایط بهتری برسد و هم اشتغال ساماندهی شود.

عسکری در خصوص عمده مشکل واحدهای تولیدی استان تصریح کرد: مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی متنوع است به همین دلیل نمی‌توان یک نسخه خاص برای همه واحدها تجویز کرد برخی از واحدها مدت زیادی تعطیل بوده به همین دلیل خطوط تولید فرسوده و مستهلک و کارخانه از چرخه تولید خارج شده است.

 

وی ادامه داد: برخی از واحدهایی تولیدی فعال هستند اما نتوانستند بازاریابی خوبی در سطوح مختلف داشته باشند که متناسب با مشکلات موجود راه‌حل ارائه می‌دهیم.

 

همچنین کریم روزبهان، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۱۴۷ واحد تولیدی و صنعتی راکد در استان وجود دارد، گفت: طبق برنامه زمان‌بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت امسال باید ۲۶ واحد در استان به چرخه تولید بازگردند.

بازدید از واحد تولید کننده انواع درب بطری آب و نوشابه اولین برنامه بود که خوشبختانه این واحد فعال بود و برای توسعه نیازمند اعتبار بود که معاون اقتصادی از بانک‌ها خواست با سرمایه‌گذار که هیچ بدهی بانکی ندارد، همکاری کنند.

 

بازدید از واحد تولید میلگرد دنا دیگر طرح بازدیدی بود. واحدی ضایعات شمس را به میلگرد تبدیل می‌کرد اما با  آزاد شدن ورود میلگرد در دولت نهم و دهم واحد که فعال بود تعطیل شد و بیش از ۱۰ سال است که غیرفعال و ماشین‌الات آن هم مستهلک شده است.

 

"محمدعلی خواجه‌احمدی"، سرمایه‌گذار فولاد سلسله دنا با اشاره به اینکه این واحد بیش از ۱۰ سال است که تعطیل شده گفت: زمانی که کارخانه فعال بود  ۲۸ نفر در این واحد مشغول به کار بودند و هم اکنون در صورتی که تسهیلات معادل ۲۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص یابد زمینه برای اشتغال ۵۰ نفر فراهم است. معاون استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: باید برای این واحد جلسه مجزایی با حضور بانک‌های صنعت و معدن و بانک صادرات تشکیل شود.

بازدید از کارخانه مونتاژ موتورسیکلت دیگر برنامه تیم اقتصادی استان در شهرک صنعتی فرودگاه بود، متاسفانه این واحد صنعتی که حدود ۱۰ سال پیش با بیش از ۶۰ کارگر فعالیت داشت، تعطیل شده و سوله آن به محل نگهداری کالا و انبار پخش تبدیل شده بود که روزبهان، سرپرست سازمان صمت استان کهگیلویه و بویراحمد در این رابطه گفت: زیبنده و قابل پذیرش نیست که یک واحد تولیدی و صنعتی به انبار پخش تبدیل شود.

 

همانگونه که در ابتدای این گزارش عنوان شد با توجه به شعار سال جدید و فرامین مقام معظم رهبری قصد داشتیم با بازخوانی این بازدید به مسئولان مربوطه یادآوری کنیم که احیای این واحدهای صنعتی را فراموش نکنند که علاوه بر رشد تولید می تواند زمینه اشتغال جوانان زیادی را فراهم کند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.