گروه: اخبار استان خبر: 77986 / تاریخ انتشار : 1395/7/10 ساعت : 13:28

برگزاری جلسه توجیهی دامداران منطقه خائیز در استان

بمنظور تامین امنیت بیشترو جلوگیری از انتقال بیماری های مشترک حیات وحش ودام جلسه نوجیهی عشایر حاشیه منطقه حفاظت شده خائیز قبل از ورود به منطقه برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در اقدامی ابتکاری نخستین جلسه توجیهی دامداران و عشایر منطقه حفاظت شده خائیز در هفتمین روز از مهرماه 95 و قبل از ورود دامداران به منطقه و به قولی علاج واقعه قبل از وقوع در منطقه حفاظت شده خائیز برگزار شد.

 در این جلسه که در نوع خود نخستین و با حضور نماینده فرماندار کهگیلویه ,رئیس اداره امور عشایر شهرستان , دامداران و معتمدین محلی در محل منطقه حفظت شده خائیز برگزار شداز نفوذ جوامع بومی محلی برای کنترل تخلفات شکار وصید و مامنی برای راهنمایی جوانان و شکارچیان استفاده می شود.

سید اسدالله هاشمی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هدف از این جلسه را مشارکت بیشتر جوامع بومی محلی در تامین امنیت حفاظت از حیات وحش خائیز دانست و گفت : همسو سازی , مشارکت مردم و جوامع محلی در حفاظت از مناطق در راستای سیاستهای سازمان است.

هاشمی تعلیف 20 هزار راس دام سبک در حاشیه منطقه حفاظت شده خائیز را خطر بزرگی برای حیات وحش این منطقه  دانست و گفت :ضررورت ایجاب می کند  بمنظور جلوگیری از خطر انتقال و ابتلای بیماری های مشترک دام های وحشی و اهلی از جمله تب برفکی و پی پی آر  این  جلسه توجیهی برگزار شود.

هاشمی افزود: نزدیک شدن به فصل جفت گیری حیات وحش خائیز و ضررورت ایجاد آرامش در این مناطق و توجیح دامداران از عدم ورود دام های مریض خود به منطقه ضررورت برگزاری این جلسه را دوچندان کرده بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کمبود علوفه مورد نیاز وحوش منطقه خائیز را یاد آور شد و گفت : کمبود علوفه و اینکه زیستگاه خائیز در نقاط حساس تکافوی احتیاجات تغذیه ای حیات وحش را نمینماید از ورود دامها به زیستگاههای حساس جلوگیری می شود .
 هاشمی در پایان گفت : اجرای دقیق ضوابط پروانه های چرای دام مناطق از دیگر مباحث مطرحه شده در این جلسه بود که بر اجرای دقیق آن تاکید شد.

انتهای پیام/م.غ

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.