گروه: اخبار استان خبر: 80488 / تاریخ انتشار : 1395/9/14 ساعت : 19:18

بازگشت یک قطعه جغد ماهیخوارکمیاب به زیستگاه خود درمنطقه خائیزکهگیلویه وبویر احمد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اعلام این خبر گفت :پس از یک هفته تیمارداری و اطمینان از صحت و سلامتی , این جغدماهیخوار درمحل پیداشدنش در منطقه حفاظت شده خائیز رها شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از ایل بانو، سید اسدالله هاشمی مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه وبویر احمد در سیزدهمین روز از آذرماه 95 گفت: یک هفته قبل بود طی گزارش مردمی باغبان سد مارون و گشت و کنترل منطفه توسط محیط بانان یک قطعه پرنده شکای جغد ماهیخوار در حاشیه رودخانه مارون درمنطقه حفاظت شده خائیز پیدا شد.
هاشمی افزود:بررسی های میدانی و اولیه نشان ازسالم بودن وضعیت ظاهری بالهایش را داشت اما این پرنده به بنا به دلایل نامعلومی برای ما بی حالی وقادر به پرواز نبود..
این مقام مسئول افزود: با ارجاع پرنده به دامپزشک شهرستان بهبهان و با بررسی جسمانی و تخصصی مشخص شد این پرنده مشکل گوارشی داشته است.
هاشمی گفت : در ادامه مداوا , این پرنده به یک تیم بازپروری پرندگان وحشی به اهواز انتقال داده شدکه پس از یک هفته تیمارداری و اطمینان از صحت و سلامتی جسمانی در همان جایی که پیدا شده بود  در منطقه حفاظت شده خائیز رها شد.
جغد ماهیخوار از گونه جغدان معمولی و شبیه شاه بوف و اساسا از ماهی ها تغذیه میکند , گونه ای نادر و کمیاب است , جزء نادرترین نوع در گونه خود به شمار می رود.
زیستگاه این پرنده شرق ایران است که برای اولین بار در منطقه حفاظت شده  22 هزار هکتاری خائیز که گونه غالب حیات وحش آن کل و بز می باشد  مشاهده شده و بیشتر در کنار رودخانه ها زیست می کند.

انتهای پیام/د

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.