کد خبر: 168324
فرماندار گچساران مطرح کرد؛
کاهش آمار کرونا با اجرای طرح شهید سلیمانی درگچساران
فرماندار گچساران گفت:اجرای طرح محله محور شهید سلیمانی برای مقابله با کرونا موجب کاهش آمار بیماران مبتلا به کرونا در این شهرستان شده که بازهم باید در این راستا به صورت هدفمند و با برنامه ریزی بهتر حرکت کنیم.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ علی خوان پایه،فرماندار گچساران درنشست ستاد مقابله با کرونا این شهرستان گفت:تاکنون ۹ هزار و ۲۵۷ تست کرونا در این شهرستان از افراد با علائم مشکوک گرفته شده که نمونه آزمایشی ۳۹ درصد از این تعداد مثبت بوده است.

وی افزود:اکنون سه هزار و ۶۷۲ نفر در این شهرستان به ویروس کرونا مبتلا شدند،که ۴۴ درصد از مبتلایان ویروس کرونا در این شهرستان زن و مابقی مرد بوده اند و تاکنون ۸۵ نفر در این شهرستان بر اثر ویروس کرونا جان باخته اند.

وی ادامه داد:۷۸ درصد از جانباختگان کرونا در گچساران معادل ۶۷ نفر بیماری زمینه ای داشته اند و از جمله گروه های پرخطر بوده اند و ۹۱ درصد از مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان ساکن شهر هستند،هم اکنون هشت نفر در بیمارستان شهید رجایی و صنعت نفت این شهرستان بستری است.

خوان پایه اظهار کرد:اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی برای مقابله با کرونا موجب کاهش آمار بیماران مبتلا به کرونا در این شهرستان شده و باید در این راستا به صورت هدفمند و با برنامه ریزی بهتر حرکت کنیم.

وی گفت:بعد از اجرای طرح محله محورشهید سلیمانی شاهد کاهش آمار ویروس کرونا در شهرستان هستیم اما این کاهش آمار نباید حساسیت های مردم را نسبت به این ویروس کاهش دهد.

فرماندار گچساران افزود:برخی از شهروندان گچسارنی بدون توجه به حساسیت موضوع، اقدام به برگزاری آیین‌های مختلف در این شهرستان می‌کنند که این امر در شیوع بیماری کرونا موثر است، بنابراین غفلت از پایبندی به پروتکل‌های بهداشتی کرونا می‌تواند وضعیت شهرستان را به وضعیت قرمز تغییر دهد.

فرماندار گچساران با بیان اینکه هم اکنون میزان مراجعه و بستری بیماران کرونا در شهرستان کاهش یافته است، گفت:انتظار می رود شهروندان برای تداوم این روند همراهی و همکاری خوبی در پرهیز از دورهمی ها و رعایت دستورالعمل های بهداشتی داشته باشند.

وی تصریح کرد:هم اکنون شهرستان گچساران در وضعیت زرد است و تمامی مشاغل بجز مشاغل گروه چهار اجازه فعالیت دارند.

 در ادامه نیز فرمانده سپاه ناحیه گچساران گفت:از آغاز طرح محله محور شهید قاسم سلیمانی در گچساران تا کنون 164 هزار و 24 نفر در قالب 55 هزار و 481 خانوار در مناطق مختلف این شهرستان در 2 مرحله غربالگری کرونا شدند و هم اکنون تیم رصد با 2عضو در قالب ۴۰خانوار تشکیل شده که وضعیت خانواده ها را بررسی و مورد ارزیابی قرار می‌دهند و به صورت شبانه روز خانوارها را رصد می‌کنند.

وی افزود:تا کنون 95هزار و 227 نفر نسب به آنها رصد اولیه صورت گرفته است که472 تیم ۲ نفره در قالب طرح شهید حاج قاسم سلیمانی با هدف مدیریت و کنترل اپیدمی کووید ۱۹ به شیوه محله و خانواده محور در این شهرستان کار مراقبت و رصد اولیه را انجام می دهند.

 نورایی نسب تصریح کرد: در زمینه رصد اولیه و پایش خانواده ها در محلات تعداد 589 نفر مشکوک به کرونا بوده که به مراکز سلامت معرفی شدند و از مجموع این تعداد نفرات 301 نفر تست کرونا انجام شد که 65 نفر مثبت بوده است.

 وی از تشکیل 61 تیم نظارتی از نیروهای بسیجی در طرح محله محور که بر پروتکل های بهداشتی دربازار و ادارات نظارت دارند، خبر داد و گفت: در طرح محله محور61 تیم حمایتی تشکیل شده که این تیم از افراد آسیب پذیر از نظر اقتصادی، بیماری های خاص و غیرواگیر را شناسایی و بین این افراد بسته های معیشتی و بهداشتی توزیع می‌شود.

 نورایی نسب بیان کرد: تاکنون در این طرح 217 نفر شناسایی و به آنها بسته معیشتی پرداخت شد، قبل از اجرای طرح محله محور و شناسایی افراد پنج کمیته عملیاتی، حمایت، رهگیری و مراقبت، آموزش همگانی، پایش و نظارت در راستای عملیات غربالگری برای مدیریت و کنترل همه‌گیری بیماری کروناتشکیل شده است.

فرمانده سپاه ناحیه گچساران تصریح کرد: جذب کمک‌های مردمی، نهادها و سازمانهای مردم نهاد، شناسایی افراد مشکوک به ویروس کرونا از طریق سامانه پرونده الکترونیک، رابطین سلامت، ضدعفونی منازل، اعزام تیم مراقبت در منزل، آموزش خانواده‌ها در زمینه ویروس کرونا، آموزش همگانی در زمینه ارتقا دانش و مهارت مردم برای مقابله با بیماری کرونا از مهمترین وظایف این کمیته هاست.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح اقدامات گسترده‌ای در خصوص آموزش همگانی مردم در راستای پیشگیری از ابتلاء به کرونا به ویژه در مناطق کم برخوردار، همچنین بیماریابی سریع با انجام تست‌های بیشتر و نظارت بیشتر بر اجرای پروتکل‌ها و قرنطینه کردن افراد بیمار و مشکوک در شهرستان انجام می‌شود.

 

انتهای پیام/