کد خبر: 202790
گپ و گفت مسئولان استان با دانشجویان در خصوص طرح اقتصادی دولت/چرا جراحی اقتصادی آغاز شده است؟+تصاویر
تعدادی از مسئولان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد با حضور در دانشگاه یاسوج به سوالات دانشجویان در خصوص طرح هدفمندسازی یارانه ها پاسخ دادند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،پیش از ظهر امروز نشستی در دانشگاه یاسوج به میزبانی بسیج دانشجویی این دانشگاه برگزار شد.

در این نشست عسکری معاون اقتصادی استاندار، صالحی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان و مدیرکل سازمان" صمت" استان حضور  داشتند و به سوالات دانشجویان پاسخ دادند.

 عسکری معاون استاندار  کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای نظام اقتصادی سه وظیفه تخصیص منابع ، تثبیت اقتصادی و توزیع درآمد در نظر می گیریم، در هر اقتصادی باید به این سه موضوع پاسخ داد، اگر بخشی از این وظایف مختل شود آن نظام اقتصادی از بین خواهد رفت و مورد قبول نیست.

 

 
وی گفت: سهم افراد از تولید ناخالص کشور چقدر است؟ این موضوع بسیار مهمی است، اینکه بگوییم تولیدات و منابع به یک گروه اختصاص داده شود اصلا قابل قبول نیست، هر نظام اقتصادی باید پاسخ گو باشد.
 
عسکری بیان کرد: تثبیت اقتصادی نیز برای رشد قیمت هاست که باید اندک و کم باشد ، تخصیص منابع نیز موضوع مهمی است که باید در اقتصاد مورد توجه قرار بگیرد.
 
 
وی افزود: در کشور ما مکانیزم قیمت ها انجام می شود، اگر قیمت به سمت پایین کشیده شود یعنی قیمت از ساختار طبیعی خارج شده ، قیمت ظهوری از کمیابی است، یعنی اگر کالایی کم است پس قیمتش بالا می رود کالا وقتی زیاد باشد قیمتش کم می شود، کمیابی گاهی مبنای قیمت می شود،قیمت شدت استخراج منبع را در طبیعت مشخص می کند.
 
 
عسکری گفت: اکنون می گوییم چرا هدفمندی ضرورت بود، در اقتصاد ایران ۸ میلیارد دلار یارانه ای بود که تخصیص دادند و وسط سال تمام شد برای ادامه سال همین مقدار تخصیص دادند، در جنگی که میان اوکراین و روسیه رخ داد برخی اقلام تا ۶۰ درصد افریش قیمت داشت و این مبلغ باید ۳۰ میلیارد دلار می شد ، دولت ها از کجا بیاورند، در این صورت کسری بودجه و تورم خواهیم داشت.دولت ارز را  ۲۴ هزار تومان و ۴ هزار تومان می فروشد پایه پولی و تورم بالا می رود، بالا رفتن تورم به ضرر افراد ضعیف جامعه است افراد متوسط نیز در حال ضعیف شدن هستند، قاچاق نیز به شدت رشد داشت و  آرد به شدت قاچاق می شد، با وجود تلاش ها اما قاچاق وجود داشت.
 
 
وی گفت: ما تخصیص و تثبیت و توزیع را بهم ریختیم، فقیر ها فقرشان بیشتر شده و ثروتمندان نیز غنی تر بنابراین اصلاح این اقتصاد ضروری است.
 
معاون استاندار گفت: ما قبلا یارانه را به جیب وارد کننده می دادیم و به شدت رانت وجود داشت، قاچاق و فروش نیز رانت دیگری بود که انجام می شد، طبقه متوسط در این ماجرا نابود شد لذا یارانه را به مصرف کننده انتقال دادیم.
 
 
 
وی گفت: سه دهک شناسایی و به دهک اول برای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است، در این طرح سیاست های جبرانی در نظر گرفته شده است، قبلا  شاهد درآمدهای بادآورده برای یک گروه خاص بودیم.
 
 
براتعلی صالحی نیز در این نشست گفت: این طرح یک قانون بود و باید اجرایی می شد ، هیچ اقتصاد دانی نظر منفی در خصوص این طرح نداشته و ندارد، باید اتفاق بیفتد تا اقتصاد کشور نجات پیدا کند.
 
مدیرکل تعزیرات حکومتی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: هر یک میلیارد دلار خلق پولی که رخ می داد دولت موظف بود ارز ۴۲۰۰ تومنی بفروشد و خودش ۲۴ هزار تومانی بخرد و به چند نفر خاص تحویل بدهد که کالا وارد کشور کنند.
 
 
وی گفت: ۳۰۰ تن روغن ایران روزانه به کشورهای دیگر قاچاق می شد، تورم روزانه افزایش پیدا می کرد.
 
صالحی با اشاره به وظایف تعزیرات گفت: قوانین آن در سال ۶۷ توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته شد، سازمان بازرسی و نظارت نیز نیاز بود و با سازمان های دیگر ادغام شد، بحث رسیدگی به کالا و خدمات، بهداشت، دارو و درمان ، قاچاق کالا و ارز به تعزیرات داده شد ، بحث رسیدگی از سال ۹۲ دچار تغییراتی شد.
 
وی گفت: نیاز بود قوانین اصلاح شود بخشی از قوانین بازدارنده و جوابگو نبود، خواسته تعزیرات اصلاح آن بود، برخی قوانین جوابگو نبود مثلا قانون عدم درج قیمت کافی نبود.
 
صالحی گفت: قانون اصلاح شد، تیم های گشت در استان راه اندازی شده است، تیم ها تخصص های لازم را دیدند و برای اجرای طرح آماده شدند.
 
وی گفت: اکنون همه تیم ها حضور فعال دارند شعب خاصی را اختصاص دادیم که رسیدگی ها آنی انجام شود، این یک طرح بزرگ است و نیاز است جدی پیگیری شود ، احتکار کنندگان موضوع جدی است و همه دستگاه ها از جمله بسیج، و سپاه و اطلاعات وارد کار شده است.
 
مدیرکل تعزیرات کهگیلویه و بویراحمد  بیان کرد: در هر منطقه ای  اگر انباری کشف شد در همان منطقه توزیع شده است، تیم ها به روز آمار می دهند انبارهای احتکار  زیادی در استان داشتیم.
 
وی گفت: یک سری کالا متاثر از این کالا ها هستند و یک سری دیگر تاثیرپذیر نیستند.
 

تصاویر تکمیلی این نشست در ادامه آمده است:

 

 
 
 
---
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/