printlogo


آتش به جان جنگل های بلوط کهگیلویه و بویراحمد افتاد

کد خبر: 192675تاریخ: 1400/7/24 10:46
آتش به جان جنگل های بلوط کهگیلویه و بویراحمد افتاد
با شیوع گسترده آفت جوانه خوار در جنگل های مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد آتشی بدون دود بر جان بلوط های کهگیلویه و بویراحمد افتاد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس برخی از اهالی روستاهای مختلف در کهگیلویه و بویراحمد از وجود آفت پروانه بلوط خوار در جنگل های این استان خبر دادند، آفتی که آتشی بدون دود را بر جان جنگل های بلوط مناطق مختلف انداخته است.

 

با اتمام فصل تابستان در کهگیلویه و بویراحمد و پایان تراژدی غم انگیز آتش سوزی جنگل های زاگرس متاسفانه باخبر شدیم اینبار آتش بدون دود بر جان این جنگل ها افتاده تا بلوط ها ایستاده بمیرند.

 

بلوط های زاگرس در کهگیلویه و بویراحمد به کمک های اورژانسی منابع طبیعی و محیط زیست استان نیازمند است و نفس های این جنگل ها در مقابل آفت های چسبنده و سمج  به شماره افتاده است.

 

شیوع آفت جوانه خوار بلوط، تهدیدی برای جنگل‌های بلوط استان کهگیلویه و بویراحمد است و اگر هرچه زودتر فکری به حالشان نکرد به زودی باید شاهد جنگل های خشک سرزمین چهار فصل باشیم.

 

این آفات، برگ خوارانی قهارند که ابتدا لارو هستند و سپس پروانه می شوند، پروانه هایی که وقتی کرمی بیش نیستند، برگ ها را می جوند و درختان را لخت می کنند؛ درختی هم که برگ نداشته باشد، یعنی وسیله تولید ندارد و قادر به فتوسنتز نیست و در نتیجه رشد نمی کند. این آفت ها می توانند پایانی بر زندگی درختان باشند.

 

حال باید مسئولان منابع طبیعی و محیط زیست در کهگیلویه و بویراحمد پاسخگو باشند در مقابل این آفت چه تدبیری و چه برنامه ریزی دارند.

 

استان کهگیلویه و بویراحمد  دارای 1426300 هکتار منابع ملی بوده که از این سطح 873600 هکتار (53% مساحت کل استان) را جنگل و 552700 (34%مساحت کل استان) را مرتع تشکیل می دهد. با توجه به اینکه جنگلهای زاگرس حدود 40% از کل جنگلهای کشور را تشکیل می دهد سهم استان کهگیلویه و بویراحمد از جنگلهای زاگرس در بین استانهای زاگرسی کشور 20% می باشد که بالاترین سهم و سرانه (6/1 هکتار به ازاء هر نفر) جنگل را دارا می باشد


لینک مطلب: http://www.sobhezagros.ir/News/192675.html